Zmniejszą się zbiory ziemniaków w krajach północno-zachodniej UE

Autor: BGŻ BNP Paribas 27 września 2016 14:41

Zmniejszą się zbiory ziemniaków w krajach północno-zachodniej UE Przy wzroście powierzchni upraw o blisko 5 proc., za spadek produkcji odpowiedzialne będzie niższe r/r plonowanie ziemniaków / fot. shutterstock

Zgodnie z NEPG (North-Western European Potato Growers) zbiory ziemniaków łącznie w Belgii, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii i Holandii wyniosą 24,9 mln t i będą o 1,6 proc. niższe w relacji do roku poprzedniego oraz o 2,2 proc. niższe w porównaniu do średniej z pięciu ostatnich lat - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Przy wzroście powierzchni upraw o blisko 5 proc., za spadek produkcji odpowiedzialne będzie niższe r/r plonowanie ziemniaków (-6 proc.).

- Jedynie w Niemczech tegoroczna produkcja ziemniaków ma utrzymać się na poziomie średniej, natomiast w pozostałych krajach oczekiwane są spadki zbiorów. Znacznych obniżek plonowania można oczekiwać w Belgii. Tegoroczna produkcja ma zmniejszyć się w tym kraju o 5,8 proc. w relacji do roku poprzedniego, przy wzroście powierzchni upraw aż o 12,4 proc. - dodaje. 

Według Dziwulskiego, spadki produkcji w ww. krajach mogą wpływać w kierunku wzrostu cen ziemniaków w Unii w bieżącym sezonie. - Niemniej, nie przesądzają o tym, w jakim kierunku (spadek/wzrost) zmieni się unijna produkcja w stosunku do 2015 r. Dla rynku krajowego ważniejsze będą zatem zmiany w poziomie zbiorów na rynku polskim. Wzrost krajowej produkcji ziemniaków, sprawia, że ich ceny są obecnie (druga połowa września) niższe w relacji do roku poprzedniego - skomentował analityk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM