Zgnilizna twardzikowa –problem w trakcie przechowywania warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 31 października 2016 16:29

Zgnilizna twardzikowa –problem w trakcie przechowywania warzyw W trakcie długiego przechowywania warzyw należy kontrolować parametry, tj. temperatura oraz wilgotność, co umożliwia ograniczenie strat/ fot. shutterstock.com

Zgnilizna twardzikowa wywoływana jest przez patogen Sclerotinia sclerotiorum, który może przetrwać na pozostałościach roślinnych lub w glebie nawet przez okres 8-10 lat. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w trakcie okresu wegetacji, lecz do znacznie większych strat w plonie handlowym dochodzi podczas przechowywania warzyw (nawet 60 proc.)

Sclerotinia sclerotiorum infekuje większość uprawianych warzyw korzeniowych, m.in. marchew, pietruszkę, selera, a także inne - paprykę, pomidora, fasolę oraz warzywa kapustne. Pierwsze objawy choroby mogą uwidaczniać się pod koniec uprawy – od podstawy roślin czy przyziemnych organów (zewnętrznych liści), ponieważ patogen infekuje uprawiane warzywa z gleby, np. przez szyjkę korzeniową.

Przeważnie do największych strat w plonie handlowym dochodzi w trakcie długiego przechowywania, poprzez bezpośrednią styczność porażonych warzyw ze zdrowymi. Szkodliwość tej choroby jest bardzo wysoka - nawet do około 60 proc. strat w plonie.

Aby ograniczyć straty związane z wystąpieniem zgnilizny twardzikowej należy prowadzić skuteczną ochronę w trakcie uprawy. Istotne znaczenie ma także regularne zwalczanie chwastów i przestrzeganie zasad zmianowania. Po zakończonych zbiorach należy pamiętać o usunięciu pozostałości roślinnych. Ponadto pomocne w ograniczaniu tej choroby jest zachowanie odpowiedniej rozstawy podczas sadzenia rozsady.

W trakcie długiego przechowywania warzyw należy regularnie kontrolować parametry, tj. temperatura oraz wilgotność, co umożliwia ograniczenie strat, a tym samym zachowanie odpowiedniej zdrowotności i jakości przechowywanych warzyw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM