Zbliża się termin wysiewu cebuli w uprawie ozimej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2015 10:50

Zbliża się termin wysiewu cebuli w uprawie ozimej Uprawa ozima cebuli pozwala uzyskać wcześniejszy plon/ fot. shutterstock.com

Uprawa ozima cebuli zwana również uprawą z siewu letniego pozwala uzyskać wcześniejszy plon cebuli o około 2 miesiące niż z siewu wiosennego, i około miesiąc wcześniej niż z uprawy dymki. Nasiona cebuli wysiewa się zwykle do gruntu w drugiej połowie lata (sierpień). Jednym z czynników wpływających na powodzenie w uprawie jest właściwy termin siewu.

Optymalny termin siewu nasion przypada na okres 10-25 sierpnia. Odmiany cebuli w uprawie ozimej powinny charakteryzować się zarówno odpornością na niskie temperatury, jak również na wybijanie w pędy kwiatostanowe, a także szybkim tempem wzrostu po przezimowaniu. Do uprawy ozimej polecane są odmiany wczesne ‘Promto’, ‘Imai Early Yellow’, ‘Senshyu Yellow’, ‘Glacier’, ‘Hi Keeper’, Wolf F1, średnio wczesne – ‘Swift’, Amino F1, ‘Alix’, oraz późne, tj. – ‘Labrador’, ‘Elody’ i ‘Panther’.

Rośliny przed nadejściem zimy powinny mieć wytworzone 3-5 liści oraz średnicę szyjki około 5-8 mm. W takiej fazie wzrostu są najbardziej odporne na niskie temperatury, znoszą spadki do -15 st. C bez okrywy śnieżnej. Aby zabezpieczyć plantację przed przemarznięciem zaleca się stosowanie jako osłony włókniny polipropylenowej, którą należy usunąć z uprawy wiosną (połowa kwietnia).

Najkorzystniejsze do ozimej uprawy cebuli są rejony – nadbałtyckie, południowo-zachodnie oraz zachodnie, z uwagi na stosunkowo łagodne zimy.

Cebula ozima posiada podobne wymagania glebowe, jak cebula z siewu wiosennego. Jedynie w przypadku nawożenia około 1/4 ilości azotu należy dostarczyć przed siewem nasion, czyli 30-40 kg/ha. W okresie wiosennym, pogłównie stosuje się pozostałą ilość nawozu, w 2 dawkach po 50-60 kg/ha. Pierwszą ilość należy rozsypać w momencie rozpoczęcia wegetacji, zaś drugą około 2-3 tygodnie później.

Zagrożeniem w tej metodzie uprawy jest wysoka podatność cebuli na białą zgniliznę, której sprawcą jest grzyb Sclerotinium cepivorum. Największa szkodliwość tej choroby występuje w okresie zawiązywania zgrubień. Porażone rośliny całkowicie zamierają, nie wydając plonu handlowego. Głównym źródłem choroby jest zakażona gleba, bądź porażony materiał wysadkowy.

Zbiór cebuli ozimej przeprowadza się pod koniec czerwca, lub z początkiem lipca. Najwcześniejsze odmiany cebuli ozimej uprawiane na zbiór pęczkowy można zbierać już na początku maja. Przy dobrym przezimowaniu cebul z uprawy można uzyskać zbliżony plon, jak w przypadku produkcji z siewu wiosennego. Plon cebuli z zaschniętą łuską, w korzystnych warunkach uprawy wynosi blisko 40-50 t/ha, bądź około 70-100 tys. pęczków/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM