Zbiory ziemniaków w krajach Unii Europejskiej są niższe niż zakładano

$data.author.description Autor: Farmer.pl 16 listopada 2015 11:00

Zbiory ziemniaków w krajach Unii Europejskiej są niższe niż zakładano Okazuje się, że produkcja ziemniaka jadalnego w krajach Unii Europejskiej jest dużo niższa niż wcześniej zakładano. Dotyczy to również Polski/ fot. shutterstock

Okazuje się, że produkcja ziemniaka jadalnego w krajach Unii Europejskiej jest dużo niższa niż wcześniej zakładano. W Polsce również znacznie się obniżyła w porównaniu z rokiem ubiegłym - informuje farmer.pl.

- Według ocen NEPG (Organizacja producentów ziemniaków Północno-Zachodniej Europy, zrzeszająca tzw. UE-5, tj. Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i Wielką Brytanię) z pierwszej dekady października produkcja ziemniaków jadalnych może wynieść w tych krajach 24,8 mln ton, tj. o 13 proc. mniej niż w 2014 r. i o 1,6 proc. poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Jest to jednocześnie poziom produkcji niższy od prognoz ekspertów World Potato Markets, którzy w raporcie z 22 września zakładali produkcję ziemniaków jadalnych w UE-5 na poziomie 26 mln ton, czyli o prawie 10 proc. mniej niż w roku ubiegłym – informuje w najnowszym Raporcie rolnym dr Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w naszym kraju w tym roku zebrano ok. 6,2 mln t ziemniaka. To o blisko 1,5 mln t mniej niż w roku ubiegłym.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM