Zbiory warzyw gruntowych wyniosą 3,9 mln ton

Autor: www.sadyogrody.pl / GUS 29 września 2015 08:18

Zbiory warzyw gruntowych wyniosą 3,9 mln ton Zbiory warzyw gruntowych zdecydowanie niższe niż rok temu; fot. shutterstock.com

Łączne zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na niespełna 3,9 mln ton, tj. na poziomie zdecydowanie niższym od ubiegłorocznego (o około 16 proc.) i o ponad 10 proc. niższym od przewidywanego w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Od czasu lipcowego szacunku wstępnego warunki dla wegetacji warzyw gruntowych na ogół pogorszyły się, chociaż zasadniczo od początku bieżącego sezonu przeważnie nie sprzyjały uprawie dla większości gatunków i odmian. Wiosną utrudnione były siewy i wschody. Na przełomie czerwca i lipca wegetacja warzyw została zahamowana na skutek braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur powietrza, co spowodowało obniżenie plonowania szczególnie wczesnych odmian.

W drugiej dekadzie lipca, w wyniku ustąpienia fali upałów oraz występowania krótkotrwałych opadów deszczu, warunki wilgotnościowe poprawiły się na krótko i przez pewien czas sprzyjały wzrostowi warzyw. Jednak kolejne wystąpienie suszy, tym razem długotrwałej, wpłynęło zdecydowanie niekorzystnie na wegetację odmian późniejszych. W wielu rejonach wzrost późnych odmian warzyw przebiegał w ekstremalnie trudnych warunkach. Na obecnym etapie łączne zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na niespełna 3,9 mln ton, tj. na poziomie zdecydowanie niższym od ubiegłorocznego (o około 16 proc.) i o ponad 10 proc. niższym od przewidywanego w lipcu.

Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych (o ponad 20 proc.). Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na niespełna 0,9 mln ton, a kalafiorów na niespełna 0,2 mln ton. Zbiory buraków zostały oszacowane obecnie na około 0,3 mln ton, natomiast marchwi jadalnej na niespełna 0,7 mln ton. Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na niespełna 230 tys. ton i blisko 240 tys. ton. Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się także na poziomie znacznie niższym od ubiegłorocznego, tj. na niewiele ponad 750 tys. ton.

O ostatecznych plonach i produkcji warzyw gruntowych odmian późnych zadecyduje dalszy przebieg pogody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM