Zbiory warzyw gruntowych mogą być wyższe niż przed rokiem

Autor: BGŻ BNP Paribas 19 lipca 2016 15:13

Zbiory warzyw gruntowych mogą być wyższe niż przed rokiem Z prognoz IERiGŻ-PIB, wynika że zbiory warzyw gruntowych wynieść mogą 4,09 mln t i być o 7,8 proc. wyższe niż przed rokiem. / fot. shutterstock

Produkcja warzyw w 2016 r. może zwiększyć się w stosunku do roku poprzedniego. Z prognoz IERiGŻ-PIB, wynika że zbiory warzyw gruntowych wynieść mogą 4,09 mln t i być o 7,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Na wzrost produkcji w dużej mierze będzie miało wpływ zwiększenie powierzchni zasiewów warzyw, a także zwiększenie plonowania - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Wg IERiGŻ-PIB powierzchnia upraw zwiększy się o 2,3 proc. do 179,5 tys. ha. - Plonowanie warzyw ze względu na niekorzystne warunki agrometeorologiczne wiosną, m. in. niedobór wilgoci, może nie być istotnie wyższe niż rok wcześniej. W największym stopniu mogą zwiększyć się zbiory cebuli (+ 15,6 proc.), kalafiorów (+ 14,9 proc.) a także buraków ćwikłowych (+ 11,1 proc.) i kapust (+8,9 proc.) - tłumaczy. 

- Gdyby prognozy te się sprawdziły, zbiory warzyw w 2016 r. byłyby relatywnie niskie. Wzrost r/r spowodowany jest niską bazą odniesienia. Biorąc pod uwagę ostatnie 5 lat, w stosunku do prognozowanego, niższy poziom zbiorów warzyw gruntowych, odnotowano tylko w 2013 i 2015 r. Wyższy natomiast o odpowiednio 11,3 i 13,4 proc. w 2012 i 2014 r. - mówi Dziwulski. 

Według niego, ostateczny poziom zbiorów warzyw zależeć będzie od warunków produkcyjnych w dalszej części sezonu. - Niemniej, gdyby prognozy te okazały się trafne oczekiwać można spadku cen warzyw w sezonie 2016/2017. Ze względu na to, iż poziom zbiorów może być relatywnie niski, spadek ten, w przypadku niektórych gatunków warzyw, nie musi być istotny. Przykładem mogą być ceny pomidorów i ogórków gruntowych, których tegoroczna produkcja może być nawet niższa (o 0,6 i 0,3 proc.) w stosunku do bardzo niskiej w roku poprzednim. - podsumował analityk BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM