Wyższe plony i cena ziemniaków w Polsce

Autor: BGŻ BNP Paribas 30 sierpnia 2016 15:24

Wyższe plony i cena ziemniaków w Polsce fot. shutterstock

Według danych Komisji Europejskiej (Mars Bulletin Vol 24 No 8) tegoroczne plony ziemniaków średnio w krajach Unii Europejskiej wzrosnąć mogą o 1,7 proc. w stosunku do 2015 r. - twierdzi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Zdaniem Mariusza Dziwulskiego zwiększenie plonowania sprzyjać będzie wzrostowi tegorocznych zbiorów w krajach Wspólnoty. Za wzrostem przemawiać będzie również większa powierzchnia upraw w wielu krajach UE. NEPG pod koniec czerwca br. wskazywało, że w 2016 r. powierzchnia upraw ziemniaków łącznie w Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Holandii oraz Belgii może być o blisko 5 proc. wyższa r/r.

- Prawdopodobnie nie zmienią się istotnie tegoroczne zbiory w Niemczech, największego producenta w UE. Wg prognoz Komisji Europejskiej, plony ziemniaków w tym kraju wzrosną zaledwie o 0,4 proc. Powierzchnia upraw może natomiast zwiększyć się o 3 proc. (NEPG). Niemniej, szacunki dotyczące zmian w powierzchni upraw są rozbieżne. Wg AMI może być ona nawet o 0,6 proc. niższa niż przed rokiem. Warto jednak pamiętać, że Niemcy w ub. r. odnotowały dość znaczący spadek produkcji ziemniaków (o 11 proc. r/r). Zatem mimo wzrostu, tegoroczne zbiory w tym kraju mogą być wciąż relatywnie niskie - zapewnia analityk BGŻ BNP Paribas.

Tegoroczne plony we Francji (drugi producent w UE-28), zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej mogą być natomiast o 1,9 proc. niższe niż przed rokiem. Obniżka wynika z niekorzystnych warunków pogodowych w tym kraju. Niemniej, zgodnie z informacjami Foodnews (za UNPT [Francuska Unia Producentów Ziemniaków]) produkcja, ze względu na wzrost powierzchni upraw we Francji może w bieżącym roku dość wyraźnie wzrosnąć.

- Zdaniem analityka BGŻ BNP Paribas większych zmian w produkcji ziemniaków można oczekiwać na rynku krajowym. Choć GUS pod koniec lipca br. przewidywał, że tegoroczne plony i zbiory ziemniaków w kraju będą tylko nieco wyższe od ubiegłorocznych, to już według prognoz KE w Polsce tegoroczne plony ziemniaków wzrosną o 4,2 proc. r/r. Co więcej, według szacunków Eurostat powierzchnia upraw ziemniaków w Polsce może zwiększyć się o 9 proc. do blisko 320 tys. ha. - Przyjęcie takich założeń oznaczałoby, że zbiory ziemniaków w Polsce w bieżącym roku wzrosłyby o 14 proc. do nieco ponad 7 mln t. Silny wzrost byłby jednak kwestią niskiej ubiegłorocznej bazy odniesienia. W 2015 r. wg danych GUS zbiory ziemniaków były wyjątkowo niskie - zebrano ich 6,3 mln t - o blisko 18 proc. mniej niż w 2014 r. - dodaje Mariusz Dziwulski.

I dodaje, że oczekiwać można, że możliwy wzrost zbiorów na rynku krajowym i unijnym sprzyjać może spadkom cen ziemniaków w bieżącym sezonie. Do tej pory ceny zmieniły się w niewielkim stopniu w relacji rocznej. Ceny ziemniaków na rynku krajowym w lipcu i sierpniu br. ukształtowały się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. Wg GUS przeciętna cena skupu ziemniaków w lipcu br. była o 2,4 proc. wyższa r/r. W pierwszych czterech tygodniach sierpnia ceny skupu ziemniaków w Polsce (za MRiRW) były średnio o 2 proc. niższe niż przed rokiem. Na rynkach hurtowych w kraju ceny ziemniaków w analogicznym okresie potaniały o 11 proc. - informuje ekspert BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM