Warto przystąpić do zabiegu podkiełkowywania ziemniaka

$data.author.description Autor: Farmer.pl 05 lutego 2016 14:02

Warto przystąpić do zabiegu podkiełkowywania ziemniaka Okres zimowy to dobry czas na przygotowanie się do wiosny i sadzenia bardzo wczesnych odmian ziemniaka/ fot. shutterstock

Okres zimowy to dobry czas na przygotowanie się do wiosny i sadzenia bardzo wczesnych odmian ziemniaka. Warto już przystąpić do zabiegu podkiełkowywania ziemniaka, które pozwolą na szybsze wysadzenie bulw, a w przyszłości na wyższy zysk - informuje Farmer.pl.

Zabieg podkiełkowywania zwykle wykonuje się go na 4 do 8 tygodni przed sadzeniem bulw. To „okno” zabiegowe uzależnione jest bowiem od odmiany, ale też co ważne planowanego zbioru rośliny. Istnieje bowiem taka zasada, że im chcemy wcześniej wykonać zbiór to ziemniak potrzebuje dłuższego okresu podkiełkowywania, czyli kiedy do wykopków pozostało nap. 60 dni zabieg powinien trwać 6-8 tygodni, po upływie 75 dni skróci się do 4-6 tygodni.

Aby prawidłowo przeprowadzić ten zabieg potrzebne są odpowiednie do tego warunki. Po pierwsze potrzebne jest światło prze okres co najmniej 10-12 godzin na dobę. Może być dzienne, ale też uzupełniane sztucznym o natężeniu światła ok. 150 luksów. Jak wynika z metodyki integrowanej ochrony roślin stosując światło sztuczne można używać lamp jarzeniowych o mocy 40-65 W. Z kolei do oświetlenia 200-300 skrzyń można użyć ok. 5 lamp, gdzie jedna powinna być rozmieszczona co 4-5 m2. Bardzo istotna jest temperatura, która powinna wynosić między 12 a 15ᵒC, a także wilgotność powietrza – 85-90 proc.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM