W Żelaznej obchodzono XV Jubileuszowy Dzień Ziemniaka

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 10 lipca 2017 15:31

W Żelaznej obchodzono XV Jubileuszowy Dzień Ziemniaka XV Jubileuszowy Dzień Ziemniaka w Żelaznej/ Fot. Anna Kobus

Ciekawy program wykładowy, prezentacja szerokiej palety produktów wykorzystywanych w branży ziemniaczanej, 15 ha przeznaczone pod poletka pokazowe – tak w wielkim skrócie można podsumować XV Jubileuszowy Dzień Ziemniaka. Spotkanie to zorganizował Rolniczy Zakład Doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Żelaznej wspólnie z firmą Bayer CropScience – czytamy w serwisie www.Farmer.pl.

Analogicznie do lat ubiegłych spotkanie rozpoczęło się wielotematycznym panelem wykładowym. Tą część rozpoczął Roel Wanningen menadżer rozwoju ziemniaka w firmie Bayer z Holandii. Przedstawił on szczegółowo unijny rynek ziemniaka, jak również omówił podstawowe trendy jakie obecnie panują w branży ziemniaczanej. W części tej, holenderski prelegent poruszył także zagadnienia związane z ochroną ziemniaka. Szczególny nacisk kładł na omówienie bieżących informacji dotyczących zarazy ziemniaczanej. Przytoczył między innymi najnowsze wyniki monitoringu prowadzonego przez niezależną organizację Euroblight. Pojawienie się i rozpowszechnianie nowych szczepów oraz ras tego patogena jak również związana z tym wysoka odporność sprawcy zarazy na niektóre substancje czynne fungicydów, sprawiają, że walka z tą chorobą staje się coraz trudniejsza. Najczęstsze błędy agrotechniczne popełniane w uprawie ziemniaka z kolei w swoim wystąpieniu wytykał Krzysztof Sułkowski.

Część bardziej praktyczna i mniej oficjalna kontynuowana była na przygotowanych poletkach pokazowych. Dyskusje przy plantacjach ziemniaczanych skupione były przede wszystkim na ochronie chemicznej tej uprawy. Nie brakowało także tematów związanych z nawożeniem lub wyborem odmian.

Na polach w Żelaznej razem z ekspertami z firmy Bayer można było ocenić między innymi działanie produktów z gamy zapraw: Prestige Forte 370 FS oraz Monceren Pro 258 FS, herbicydów: Plateen 41,5 WG, Sencor Liquid 600 SC, insektycydów: Proteus 110 OD, Decis Mega 50 EW czy fungicydów: Pyton Consento 450 SC oraz Infinito 687,5 SC.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM