W okolicach Piątku i Łęczycy trwa wysadzanie kalafiorów i brokułów

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 kwietnia 2016 09:08

W okolicach Piątku i Łęczycy trwa wysadzanie kalafiorów i brokułów Trwa wysadzanie rozsad wczesnych warzyw kapustnych/ fot. shutterstock.com

W Piątku i Łęczycy, czyli w rejonach znanych z produkcji wczesnych warzyw kapustnych trwa wysadzanie rozsad kalafiorów i brokułów, a także wczesnych odmian ziemniaka.

Termin wysadzania rozsady wczesnych odmian kalafiora i brokuła w gruncie przypada zwykle na pierwszą dekadę kwietnia. W tym roku - z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe - producenci już rozpoczęli uprawy wczesnych warzyw kapustnych.

Kalafior posiada wysokie wymagania klimatyczne, jak również glebowe. Minimalna temperatura wzrostu mieści się w zakresie 6-8 st. C, natomiast najokazalsze róże wykształcają się przy 14-18 st. C. Brokuł cechuje się nieco mniejszymi wymaganiami, lecz pod uprawę obydwu gatunków wskazane są gleby dobrej jakości, zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym.

Warto podkreślić, że kalafiory i brokuły przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a także niedostatku wody wytwarzają słabo rozwinięte, niewielkie róże. Są wrażliwe na niedobór molibdenu i boru. W przypadku wystąpienia objawów braku tych mikroelementów na rozsadzie, bądź po sadzeniu w pole, wskazane jest dokarmianie dolistne nawozami zawierającymi molibden lub bor.

Zbiory wczesnych odmian przeprowadza się w momencie, gdy róże są wyrośnięte i zwarte, co przeważnie przypada na początek czerwca. Nie należy zbyt długo przetrzymywać róż w polu, bowiem skutkuje to utratą wartości handlowej. 

Kalafiory są cenione przez konsumentów ze względu na walory smakowe, jak i wartość odżywczą. Róże brokułów zawierają sulforafan, który posiada właściwości przeciwnowotworowe. Według danych GUS produkcja kalafiorów w 2014 roku wyniosła 245,6 tys. ton i była o 16,9 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Na wzrost produkcji tego warzywa wpływa zarówno zwiększenie areału ich uprawy, jak i wyższe plonowanie w porównaniu do roku 2013. Zwiększyła się również powierzchnia upraw brokułów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM