W listopadzie ceny większości warzyw były niższe niż przed rokiem

Autor: BGŻ BNP Paribas 06 grudnia 2016 12:40

W listopadzie ceny większości warzyw były niższe niż przed rokiem fot. shutterstock

Według danych MRiRW w listopadzie 2016 roku ceny większości warzyw były niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Średnia cena cebuli była o 58 proc. niższa i wyniosła 0,40 zł/kg, kapusty białej o 67 proc. niższa i ukształtowała się na poziomie 0,25 zł/kg, zaś cena marchwi spadła o 55 proc. i wyniosła 0,51 zł/kg - wylicza Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas zapewnia, że w relacji rocznej spadki cen tych warzyw są minimalnie głębsze niż w październiku br. - Wzrosła natomiast średnia cena pieczarek o 10 proc., do poziomu 5,05 zł/kg. Ceny pieczarek nadal wspierane były przez popyt eksportowy - zapewniła ekspertka.

Jej zdaniem warto jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku, ze względu na gorsze plony, ceny większości warzyw były wysokie. - W związku z tym obserwowane w bieżącym sezonie istotne spadki cen w ujęciu rocznym są głębokie. Natomiast porównując aktualne ceny z ich poziomem z listopadem 2014 roku spadki te nie są aż tak duże. W przypadku marchwi spadek ten wyniósł blisko 8 proc., a cebuli 17 proc. - mówi Magdalena Kowalewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM