W centrum Polski ziemniaków jest o 30-50 proc. mniej niż w zeszłym roku

$data.author.description Autor: Farmer.pl 22 września 2015 11:09

W centrum Polski ziemniaków jest o 30-50 proc. mniej niż w zeszłym roku Rolnicy uprawiający ziemniaki w Centrum Polski podają, że plony zbieranych bulw są niższe o 30-50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym/ fot. shutterstock

Rolnicy uprawiający ziemniaki w centrum Polski podają, że plony są niższe o 30-50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to wyniki wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, które panowały w tym regionie - podaje farmer.pl.

W tym sezonie aura nie oszczędzała producentów ziemniaków z centrum Polski - najpierw chłodna wiosna ograniczała rozwój naci i długo ziemniaki nie mogły zakryć międzyrzędzi, potem suche lato z długotrwałym deficytem wody. Największa susza przyszła w najbardziej krytycznych fazach rozwojowych ziemniaków, co zaburzyło proces tuberyzacji (zawiązywania bulw). W efekcie plony pochodzące z plantacji nienawadnianych są niskie, bulwy są małe i często słabej jakości.

W "zagłębiu sieradzkim" - królestwie ziemniaka wczesnego, w tym sezonie sadzono ziemniaki bardzo wcześnie. Dzięki temu pierwsze "młode" kopano już w maju i w czerwcu. Plony jednak nie były za wysokie. Również większość plantacji ziemniaka wczesnego zostało zebranych i tu również plantatorzy mówią o niskich plonach (niższych o 20-30 proc. od zeszłorocznych). Obecnie zbierane są odmiany średnio wczesne, a czasem również średnio późne. Jednak i tu niestety plony są nienajlepsze sięgające w wielu przypadkach zaledwie 10t/ha.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM