Uwaga na septoriozę w uprawach selera - wskazany monitoring

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 lipca 2016 11:15

Uwaga na septoriozę w uprawach selera - wskazany monitoring W rejonach uprawy tego warzywa zalecane jest przeprowadzanie lustracji./ fot. shutterstock.com

Warunki pogodowe z umiarkowanymi temperaturami i wysoką wilgotnością sprzyjają występowaniu septoriozy na plantacjach selera zarówno korzeniowego, jak i naciowego. W rejonach uprawy tego warzywa wskazane jest przeprowadzanie lustracji.

Septorioza selera przy sprzyjających warunkach pogodowych stanowi duże zagrożenie dla upraw. Na porażonych blaszkach i ogonkach liściowych widoczne są niewielkie, żółtawe plamki, które w dalszym stadium przybierają brunatnoszare zabarwienie. Silnie opanowane organy rośliny zamierają, co wpływa na spadek wielkości plonowania.

W rejonach uprawy selera korzeniowego i naciowego wskazane jest przeprowadzanie lustracji, a po stwierdzeniu zagrożenia - rozpoczęcie ochrony. Septorioza stanowi zagrożenie również na plantacjach nasiennych. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby należy usuwać pozostałości roślinne i wysiewać zaprawiony materiał nasienny.

Dodatkowo wskazane jest zachowanie co najmniej 4 letniej przerwy w uprawie selera na tym samym stanowisku, a także po innych roślinach z rodziny Apiaceae.

Profilaktycznie ochronę chemiczną można rozpocząć od fazy 3. liścia lub w momencie zaobserwowania pierwszych symptomów choroby, za pomocą preparatu Gwarant 500 SC (chlorotalonil; 2 l/ha) lub Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol; 1l/ha), którego rejestracja obejmuje również zwalczanie alternariozy i mączniaka prawdziwego.

Przeciwko septoriozie w uprawach selera można stosować preparaty zapobiegawcze zawierające azoksystrobinę - Amistar 250 SC, Dobromir Top 250 SC, Mirador 250 SC, Song 250 SC (dawka 0,8 l/ha) o działaniu wgłębnym i układowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM