Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór jest bardzo intratna

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 07 marca 2016 08:03

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór jest bardzo intratna fot. shutterstock

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór jest intratna. Wymaga jednak spełnienia kilku kardynalnych warunków. Jednym z nich jest dobór odmiany - czytamy w serwisie www.farmer.pl.

W Krajowym Rejestrze figuruje 14 odmian ziemniaka klasyfikowanych jako bardzo wczesne, a więc szczególnie predestynowanych do wykorzystania przy uprawie tej rośliny na wczesny zbiór. Pochodzą one z 4 zagranicznych i 2 polskich firm hodowlano-nasiennych. Udział polskich odmian (jest ich 6) stanowi ok. 43 proc. oferty, co w odniesieniu do innych gatunków roślin rolniczych należy uznać za dobry wynik. Podkreślenia wymaga obecność w zestawieniu odmiany Irys, która od 40 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno plantatorów ziemniaka, jak i konsumentów. To wyjątkowy wynik nie tylko na skalę krajową. W zamieszczonych poniżej opisach brakuje odmian Berber i Krasa. Powód jest prozaiczny. Nie figurują w ofercie handlowej firm hodowlano-nasiennych. Zatem nie można nabyć ich sadzeniaków.

Irys - (wpisana do KR w 1975 r.) najstarsza ze wszystkich odmian ziemniaka figurujących w Krajowym Rejestrze i jedyna o białym miąższu w swojej grupie wczesności. Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców wschodniej części kraju, zarówno ze względu na smak, jak i właśnie barwę. Wydaje owalno-podłużne bulwy średniej wielkości do dużych, z płytko zagłębionymi oczkami w typie kulinarnym B (wszechstronnie użytkowy). Rośliny są średnio odporne na porażenie wirusem Y i dość podatne na wirus liściozwoju. Z tego względu odmiana ta powinna być uprawiana w rejonach mniejszego zagrożenia wirusami, czyli północnej i wschodniej części kraju. Podobnie jak pozostałe odmiany w tej grupie wczesności Irys jest mało odporny na porażenie zarazą ziemniaka. Według badań COBORU przy zbiorze wczesnym, czyli 40 dni po wschodach, odmiana ta wydaje plon bulw na poziomie 18,5 t/ha, w tym plon handlowy (bulwy o średnicy powyżej 3 cm) blisko 17 t/ha. Jej wymagania glebowe, pokarmowe i wodne określane są jako średnie.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM