Uprawa selera naciowego na wczesny zbiór pęczkowy

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 kwietnia 2016 14:58

Uprawa selera naciowego na wczesny zbiór pęczkowy Seler naciowy jest warzywem o wysokich właściwościach dietetycznych i przyprawowych/ fot. shutterstock.com

Na wczesny zbiór pęczkowy rozsadę selera naciowego wysadza się już w połowie kwietnia. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy uprawie tego warzywa?

W przypadku wczesnych upraw selera naciowego zaleca się rozstaw 10-20 x 10-20 cm. W zależności od warunków pogodowych wskazane jest okrywanie plantacji folią lub włókniną, którą należy zdjąć po około 3 tygodniach. Od połowy maja przeprowadza się uprawy z przeznaczeniem na późniejszy zbiór.

Seler naciowy na miejscu stałym najlepiej rośnie przy temperaturze w ciągu dnia 18-23 st. C i o kilka stopni niższą w nocy. Rozsada toleruje krótkotrwałe spadki temperatury do -5 st. C. Pod uprawę tego warzywa warto przeznaczać gleby zasobne w próchnicę, szybko nagrzewające się wiosną, a także odpowiednio wilgotne, o pH 6,0-6,8.

Stanowisko pod uprawę selera warto przygotować już jesienią, stosując nawozy organiczne. Orientacyjne dawki składników mineralnych wynoszą 100-120 kg/ha N,  80-100 kg/ha P2O5 i 120-150 kg/ha K2O. Uprawy nie należy zakładać po warzywach z rodziny selerowatych, co najmniej przez 4 lata. 

W trakcie wegetacji rośliny trzeba systematycznie odchwaszczać. Istotne znaczenie ma również nawadnianie uprawy, bowiem okresy niedoboru wody skutkują pogorszeniem jakości konsumpcyjnej ogonków selera. W sprzedaży dostępne są odmiany samobielące, które w trakcie uprawy stają się srebrzyste, białawe lub seledynowe.

Zbiór można przeprowadzać już od fazy młodych (kilkulistkowych) rozet. Zbyt długie przetrzymanie roślin prowadzi do pogorszenia jakości handlowej - ogonki stają się włókniste i mniej smaczne. W trakcie przechowywania zaleca się opakowania jednostkowe z foli z makroperforacją, które umożliwiają zachowanie odpowiedniej trwałości produktu.

Z roku na rok wzrasta popularność tego warzywa w naszym kraju. Seler naciowy cechuje się wysokimi właściwościami dietetycznymi i przyprawowymi. Może być spożywany bezpośrednio w stanie świeżym, ale również stanowi wartościowy  surowiec dla przetwórstwa – konserwowania, suszenia czy mrożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM