Uprawa rukwi pod osłonami – na co należy zwrócić uwagę?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 24 sierpnia 2016 10:43

Uprawa rukwi pod osłonami – na co należy zwrócić uwagę? fot. shutterstock.com

Rukiew wodna w Polsce jest rzadko uprawianym warzywem, lecz zasługuje na zdecydowanie większe rozpowszechnienie wśród konsumentów. W krajach Europy Zachodniej, a także USA i Chinach wzrasta zainteresowanie uprawą rukwi, m.in. z uwagi na wysokie właściwości prozdrowotne.

Rukiew wodna stanowi źródło witamin i soli mineralnych. Zdaniem konsumentów, niskokaloryczne liście rukwi smakiem przypominają pieprzycę siewną. W stanie świeżym mogą być spożywane jako dodatek do mieszanek sałatkowych. Warto podkreślić, że liście po ugotowaniu na parze nie tracą cennych składników odżywczych.

Rukiew najlepiej rośnie na stanowiskach podmokłych. Tereny przy brzegach płytkich rzek lub strumyków przypominają naturalne środowisko tego warzywa. Producenci do upraw gruntowych przeznaczają często poletka zalewowe. Pod plantacje wskazane są gleby odpowiednio wilgotne i żyzne. Młode rośliny, przy zbyt silnym nasłonecznieniu warto zabezpieczać poprzez cieniowanie. Rukiew można uprawiać w terminie od wczesnej wiosny aż do jesieni.

Hydroponika z zastosowaniem cienkowarstwowych kultur przepływowych umożliwia produkcję tego warzywa w ciągu całego roku. W uprawach pod osłonami należy pamiętać o regularnym wietrzeniu obiektów. Pielęgnacja roślin polega na monitorowaniu poziomu wody, dostarczaniu do niej niezbędnych substancji odżywczych, a także odpowiednich ilości tlenu, co jest czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy rukwi.

Pierwsze plony pozyskiwane są po upływie około 4 tygodni od momentu rozpoczęcia uprawy. Bezpośrednio po zbiorze, liście powinny zostać schłodzone i przechowywane w opakowaniach foliowych, co umożliwia zachowanie ich trwałości w obrocie. Rukiew zdobyła dużą popularność na rynkach Europy Zachodniej, USA, a także w Chinach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM