Uprawa papryki w południowej części Mazowsza (galeria zdjęć)

Autor: Wioleta Sobczak, www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2015 09:32

Z plantacji papryki w południowej części Mazowsza, w powiatach: przysuskim, przytyckim i białobrzeskim, pochodzi około 85 proc. krajowej produkcji tego gatunku warzywa.

Pierwsze polskie gospodarstwa zajmujące się produkcją papryki pod osłonami w naszym kraju zaczęły się rozwijać na początku lat latach 80. ubiegłego wieku. Produkcja ta została ulokowana w południowej części województwa mazowieckiego, w powiatach przysuskim, przytyckim i białobrzeskim, które w ówczesnych czasach należały do województwa radomskiego. Poprzez dynamiczny rozwój upraw na tych terenach w kolejnych latach obszar ten nazwany został „zagłębiem paprykowym”. Wśród gmin z tych powiatów które „słyną” z uprawy tego gatunku na szczególną uwagę zasługują gmina: Potworów, Klwów, Przytyk, Radzanów, Wyśmierzyce, w których znajduje się największe zagęszczenie tych upraw. Należy podkreślić, iż z obszaru tych gmin pochodzi około 85 proc. krajowej produkcji tego gatunku warzywa.

Z danych szacunkowych wynika, że zbiory papryki w tym rejonie oscylują w granicach 30-40 tys. ton rocznie. Produkcja papryki na tych obszarach prowadzona w głównej mierze jest w tunelach foliowych nieogrzewanych, najczęściej o konstrukcji drewnianej. Choć wraz z rozwojem gospodarstw, rolnicy starają się unowocześniać produkcje stosując konstrukcje bardziej trwałe, np. wykorzystując konstrukcje betonowe lub metalowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zblokowane tunele, które tworzą specyficzny mikroklimat wpływający pozytywnie na prowadzoną produkcję. Konstrukcje te mają oczywiście jedną podstawową wadę, mianowicie są znacznie droższe aniżeli podstawowe wersje tuneli o konstrukcji drewnianej.

O tym że rejon radomski jest polskim zagłębiem paprykowym świadczy fakt, że uprawa tego gatunku prowadzona jest na obszarze ponad 600 ha, w ponad 40 tys. tuneli foliowych. Jak wskazują najnowsze dane szacunkowe produkcją papryki w tym regionie zajmuje się około 2 200 gospodarstw. Pomimo, że na rynku istnieje około 30 odmian papryki, tylko nieliczne uzyskały uznanie rolników z „zagłębia”.

Papryka z tego regionu trafia nie tylko na polski rynek warzyw świeżych, ale również na rynki w licznych krajach Europy oraz Azji. Niekorzystnym jest fakt, że producenci z tego regionu niechętnie zrzeszają się w grupy i organizację producentów, co dałoby tym producentom możliwość rozwoju. Współdziałanie w tych podmiotach znacznie ułatwiłoby również proces dystrybucji papryki a tym samym mogłoby przyczynić się do polepszenia efektywności prowadzonych upraw.

Papryka w tym regionie uprawiana jest również w gruncie, aczkolwiek nie jest to produkcja na szeroką skalę. Wśród pionierów uprawy papryki w gruncie należy wskazać producentów z Lubelszczyzny, okolic Sandomierza i Grudziądza, którzy łącznie prowadzą produkcję uprawy na powierzchni ok. 520 ha, zaś roczna produkcja waha się w granicach 10-15 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM