Uprawa marchwi na wczesny zbiór pęczkowy

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 27 lutego 2015 11:41

Uprawa marchwi na wczesny zbiór pęczkowy fot. shutterstock.com

Wczesna marchew dostępna jest w sprzedaży już w pierwszej połowie maja. Jak wiadomo producenci za taką marchew mogą otrzymać wysokie ceny. W maju 2013 roku średnia miesięczna cena marchwi przeznaczonej do konsumpcji bezpośredniej wynosiła 1,83 zł/kg, natomiast w 2014 roku cena była niższa 0,95 zł/kg (dane IERiGŻ).

Na zbiór wczesny należy wybierać odmiany marchwi wyróżniające się zarówno szybkim tempem wzrostu korzeni, jak i szybkim ich wybarwianiem się. Polecane są odmiany – 'Amsterdamska', 'Napoli', 'Ambrosia', 'Baltimore', 'Jerada', 'Nominator', 'Musico'. Okres od siewu do zbioru tych odmian zawiera się w przedziale 90-110 dni.

Plantacje marchwi można zakładać na terenie całego kraju, jednak szczególnie polecane są rejony o łagodniejszych i krótszych zimach. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 15-20 st.C. Marchew znosi spadki temperatury oraz nieduże przymrozki. Dłuższy okres chłodów (-10 st.C) w początkowym okresie wzrostu prowadzi do jarowizacji. Marchew najlepiej rośnie na glebach lżejszych, piaszczysto-gliniastych oraz zasobnych w próchnicę o pH 6-6,5.

Dobrymi przedplonami w uprawie są rośliny zbożowe, warzywa kapustne, cebulowe oraz ziemniaki. Ze względu na ryzyko porażania przez choroby i szkodniki nie należy sadzić marchwi na tym samym stanowisku, co najmniej przez cztery lata. Wskazane jest, aby uprawę rozpoczynać w drugim roku po oborniku. Optymalne zawartości składników pokarmowych zawierają się w granicach: 50-80 mg/dm3 N , 40-60 mg/dm3 P, 100-120 mg/dm3 K, 60-80 mg/dm3 Mg, 1000-2000 mg/dm3 Ca.

Nasiona marchwi na wczesny zbiór pęczkowy najczęściej są wysiewane już pod koniec marca. Również znany jest siew przedzimowy – koniec listopada lub początek grudnia (przed zamarznięciem gleby). W okresie tym trzeba wysiewać nasiona o wysokiej wartości siewnej, gdyż część z nich  traci podczas zimy zdolność kiełkowania. Wysiewając nasiona przed zimą można uzyskać o 7-14 dni wcześniejszy zbiór w porównaniu do siewu wczesnowiosennego. 

W uprawie wczesnej marchwi wskazane jest stosowanie niskich tuneli foliowych lub folii perforowanej. W ten sposób można przyspieszyć zbiór o 7-8 dni oraz uzyskać plon wyższej jakości. W produkcji towarowej marchew najczęściej jest uprawiana na redlinach. Metoda ta jest polecana dla odmian o długim korzeniu, uprawianych na glebach bardziej zwięzłych. Wysokość redlin powinna wynosić 20-25 cm, a szerokość grzbietu 20-30 cm. Na każdej redlinie należy wysiać 3 rzędy nasion w odległości 3-4 cm.

Podczas wzrostu marchwi (w okresie suszy) wskazane jest nawadnianie, przeważnie stosuje się 2-4 dawki wody po 25-30 mm. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest spulchnianie międzyrzędzi oraz odchwaszczanie. Najgroźniejszymi chorobami marchwi są: alternarioza naci, mączniak prawdziwy, rizoktonioza, zgnilizna twardzikowa, mokra zgnilizna, szara pleśń. Natomiast szkodniki - połyśnica marchwianka, mszyce, bawełnica topolowo-marchwiana, guzak pólnocny, rolnice oraz drutowce.

Zbiór wczesny marchwi w pęczkach rozpoczyna się już w maju. Należy go przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Marchew wraz z nacią można przechowywać przez 1-2 tygodnie w chłodni w temperaturze 0-1 st.C i wilgotności powietrza 90 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM