Uprawa kalafiora na zbiór jesienny

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 17 czerwca 2015 09:41

Uprawa kalafiora na zbiór jesienny www.shutterstock.com

Kalafior w naszym kraju od wielu lat jest cenionym warzywem, z uwagi na wysoką wartość odżywczą, jak również walory smakowe. Warzywo to jest dość trudne w uprawie, posiada wysokie wymagania klimatyczne, jak i glebowe.

 • W Polsce dominuje produkcja kalafiora o białych różach. Do uprawy na zbiór jesienny polecane są odmiany, m.in. ‘Korlanu F1’, ‘Casper’, ‘Castellum’, ‘Alhambra’, ‘Magister’. Do produkcji wprowadzane są odmiany żółtozielone, tj. 'Veronica' w typie Romanesco. Znane są także odmiany o barwie zielonej – 'Fangio', jak również kalafiory tworzące róże o fioletowym wybarwieniu 'Graffiti'.

  W nasadzeniach późniejszych kalafiora uprawia się z rozsady, przygotowanej pod osłonami w gruncie, bądź na rozsadniku w polu. Nasiona wysiewa się w pierwszej połowie czerwca. Obecnie rozsada produkowana jest w wielodoniczkach, dzięki temu można uzyskać bardziej wyrównany materiał nasadzeniowy, a także niższe koszty produkcji.

  Najdorodniejsze róże kalafiora tworzą się przy temperaturze około 14-18 st. C. Natomiast minimalna temperatura wzrostu wynosi 6-8 st. C. Wymaga gleb żyznych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe, przepuszczalnych i przewiewnych, o odczynie pH 6,5-7,0. Pod plantację należy przeznaczyć stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru.

  Uprawy kalafiora nie powinno się rozpoczynać po warzywach z rodziny kapustowatych. Dobrym przedplonem są wczesne ziemniaki, sałata, szpinak lub groch na zielone nasiona.

  Warzywo to posiada wysokie wymagania pokarmowe. Poza nawożeniem organicznym wskazane jest również mineralne, które należy prowadzić na podstawie wyników analizy gleby. Orientacyjne dawki powinny wynosić: 200-250 N kg/ha, 70-90 P2O5 kg/ha, 200-240 K2O kg/ha. Istotne jest właściwe nawożenie borem i molibdenem, gdyż niedobór boru powoduje brunatnienie róż, zaś brak molibdenu – biczykowatość liści kalafiora.

  Najistotniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu w uprawie tego warzywa jest odpowiednie nawadnianie plantacji. Kalafior największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w okresie wyrastania 6-7 liścia oraz wiązania róż. Do podstawowych zabiegów agrotechnicznych należy także odchwaszcznie plantacji oraz spulchnianie gleby.

  Wskazane jest okrywanie kalafiora, przede wszystkim od momentu, gdy pomiędzy liśćmi widoczne są już zawiązki róż. Nadmiar światła powoduje, że róże szybko żółkną. Obecnie na rynku dostępne są odmiany układzie liści chroniącym róże przed nadmiarem światła.

  Dużym zagrożeniem w uprawie kalafiora są choroby, tj. zgorzel siewek kapustnych, mokra zgnilizna bakteryjna, kiła kapusty, czerń krzyżowych (alternarioza kalafiorów) i szara pleśń. Również w uprawie jesiennej znaczne szkody mogą wyrządzić szkodniki – śmietka kapuściana, pchełki, chowacze, bielinek kapustnik i rzepnik, mszyca kapuściana, piętnówka kapustnica, tantniś krzyżowiaczek.

  Zbiór róż kalafiora przeprowadza się stopniowo, w miarę osiągnięcia przez nie dojrzałości zbiorczej. Róże należy wycinać wraz z liśćmi. Kalafiory po zbiorze trzeba jak najszybciej schłodzić do temperatury 0-1 st. C.W chłodni przy takiej temperaturze i wilgotności powietrza 85-90 proc. mogą być przechowywane do 2 miesięcy.

  W Polsce według danych GUS produkcja kalafiorów w 2014 roku wyniosła 245,6 tys. ton i była o 16,9 proc. wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na wzrost produkcji tego warzywa wpłynęło zarówno zwiększenie areału upraw, jak i wyższe plonowanie w porównaniu do roku 2013. 

 • Dzięki możliwości mrożenia kalafior jest warzywem dostępnym w sprzedaży w ciągu całego roku. W październiku 2014 roku średnie miesięczne ceny różyczek kalafiora kierowanych do przetwórstwa wyniosły 1,22 zł/kg, a w grudniu 1,20 zł/kg. W porównaniu do ubiegłego sezonu ceny były nieco niższe w październiku kształtowały się na poziomie 1,11 zł/kg, zaś w grudniu 1,13 zł/kg (dane IERiGŻ).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM