Uprawa chrzanu coraz mniej opłacalna. Problemem nie tylko brak śor.

Autor: Agrobiznes w TVP 03 sierpnia 2017 14:06

Uprawa chrzanu coraz mniej opłacalna. Problemem nie tylko brak śor. fot. shutterstock.com

Producenci chrzanu zrzeszeni w Grupie Producentów Chrzanu i Warzyw z nad środkowej Warty chcą wprowadzenia regulacji dotyczących ochrony lokalnego rynku. Jak twierdzą poprzez brak wewnętrznych norm coraz trudniej jest im konkurować z zagranicznymi kontrahentami, a to przekłada się na spadek cen i balansowanie na granicy opłacalności produkcji tego warzywa – informuje Agrobiznes w TVP.

Największa uprawa chrzanu w Polsce zlokalizowana jest na terenie sześciu gmin - Osjakowa, Kiełczygłowa, Ruśca, Działoszyna, Konopnicy oraz Siemkowic. To właśnie stąd pochodzi około 70% produkcji krajowej tego warzywa.

Niestety od kilku lat uprawa, zdaniem producentów, jest coraz mniej opłacalna. Cena sprzed 3 lat to 5-6 zł/kg, w tej chwili jest to cena 1,80-2,20 zł/kg. Spadek ceny spowodowany jest m.in., przez import korzenia z zagranicy, głównie z Węgier.

Plantatorzy borykają się również z brakiem środków ochrony roślin – zarówno przed szkodnikami, jaki i chwastami. Większość prac musi zostać wykonana ręcznie.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM