Trwają zbiory cebuli sadzonej z dymki

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 15 lipca 2015 15:23

Trwają zbiory cebuli sadzonej z dymki Ruszyły zbiory cebuli sadzonej z dymki/ www.shutterstock.com

Z początkiem lipca rozpoczęły się zbiory cebuli sadzonej z dymki. Ten sposób uprawy ma szczególne znaczenie w celu uzyskania wczesnego plonu cebuli pęczkowej lub cebulę na zbiór letni.

Termin sadzenia cebuli z dymki przypada zazwyczaj na początek kwietnia. Późniejszy termin może spowodować słabsze plonowanie oraz pogorszenie jakości handlowej cebuli. W obecnym sezonie z uwagi na korzystne warunki pogodowe cebulę z dymki wysadzano już w połowie marca. Dymkę uprawia się najczęściej w systemie rzędowym, bądź rzędowo-pasowym.

Założeniem uprawy cebuli z dymki jest pozyskanie jak największego udziału w plonie cebul o średnicy 10-15 mm. Wpływa na to zarówno wybór właściwej odmiany, zagęszczenie roślin na plantacji, a także zbiór cebuli w odpowiedniej fazie dojrzałości. Oznaką dojrzałości cebuli jest załamywanie i zasychanie szczypioru oraz wytwarzanie suchych łusek okrywających.

Na niewielkich plantacjach zbiór dymki przeprowadza się zazwyczaj ręcznie, natomiast na większych mechanicznie za pomocą kombajnu. Wykopaną cebulę poddaje się wstępnemu podsuszaniu na polu przez około 8-12 dni. Następnie cebulę przewozi się do specjalistycznych pomieszczeń i poddaje dalszemu dosuszaniu i pozbiorowej obróbce.

Ze względu na mniejsze ryzyko przemarznięcia, uprawa cebuli z dymki jest metodą bardziej niezawodną w porównaniu do uprawy cebuli z siewu. Jednak cebule przeważnie przeznaczone są do krótszego przechowywania z uwagi na mniejszą ilość wytworzonych łusek okrywających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM