PARTNER SERWISU

Trwa wiosenne sadzenie czosnku - na jakie czynniki warto zwrócić uwagę?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 31 marca 2016 10:12

Trwa wiosenne sadzenie czosnku - na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? Z roku na rok wzrasta powierzchnia upraw czosnku/fot. shutterstock.com

Wiosenne sadzenie czosnku przeprowadza się przeważnie pod koniec marca lub na początku kwietnia, w zależności od warunków pogodowych. W tym roku - z uwagi na łagodną zimę - uprawę czosnku można było rozpocząć wcześniej. Corocznie wzrasta zapotrzebowania na to warzywo.

W naszym kraju zarejestrowane są dwie odmiany czosnku jarego - ‘Jankiel’ i ‘Jarus’, które tworzą główki o masie do 40 g. Ząbki czosnku okryte są kremowo-beżowymi, ściśle przylegającymi łuskami. Odmiany te można przeznaczać do bezpośredniego spożycia, jak również dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego.

Pod uprawę warto wybierać gleby żyzne, gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne, zasobne w próchnicę, o pH 6,5–7,0. Czosnku nie należy sadzić po sobie na tym samym stanowisku, ani po innych warzywach cebulowych. Przygotowanie pola pod plantację należy rozpocząć jesienią wykonując uprawki gleby (orka przedzimowa), nawożenie obornikiem w ilości 30-40 t/ha, a wiosną - kultywatorowanie i bronowanie.

Przy wiosennym sadzeniu czosnku, nawozy fosforowe i potasowe dostarcza się jesienią, zaś azotowe w dwóch dawkach na wiosnę. Nawożenie należy prowadzić na podstawie aktualnych wyników analizy chemicznej gleby. Z uwagi na dość duże wymagania wodne czosnku, plantację trzeba regularnie nawadniać, zwłaszcza w okresach suszy.

Terminu sadzenia czosnku nie należy opóźniać, bowiem skutkuje to zmniejszeniem wielkości plonu. Powodzenie w uprawie zależy od zdrowotności materiału rozmnożeniowego - zaleca się sadzić czosnek pochodzący z kwalifikowanych plantacji. Ząbki na mniejszych powierzchniach sadzi się ręcznie, zaś na większych areałach za pomocą specjalnych sadzarek.

W trakcie sezonu wegetacyjnego należy prowadzić stałą ochronę przed chorobami i szkodnikami. Plon z upraw wiosennych zbierany jest przeważnie w sierpniu lub we wrześniu. Główki w odpowiednich warunkach można przechowywać do 12 miesięcy. Pomimo, iż w Polsce corocznie wzrasta powierzchnia upraw czosnku, to produkcja ta pokrywa jedynie część zapotrzebowania krajowego rynku.

Według danych GUS w 2015 roku największe ilości czosnku importowano z Egiptu (1246 ton), Hiszpanii (1161 ton), Portugalii (677 ton ) oraz Chin (42 tony ). Jednak warto podkreślić, że konsumenci preferują czosnek z krajowych upraw, niż produkt importowany, co dodatkowo przemawia za rozpowszechnieniem upraw tego warzywa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM