Trudny rok dla producentów bobu. Duża podaż, niskie ceny

Autor: Puls Biznesu 23 lipca 2016 08:04

Trudny rok dla producentów bobu. Duża podaż, niskie ceny Ceny bobu w skupie są w lipcu o 40-50 proc. niższe niż rok temu/ fot. shutterstock.com

- Powierzchnia upraw rosła, a ceny strączkowego przysmaku równie szybko spadają. Część rolników już wycofuje się z produkcji – podaje „Puls Biznesu”.

Pod względem wielkości produkcji letnia przekąska wciąż odstaje od innych roślin strączkowych — fasoli czy grochu. Ten rok jest tłusty dla wszystkich roślin strączkowych. Jak podaje GUS, powierzchnia upraw na cele konsumpcyjne wzrosła w 2015 r. aż o 71 proc., do 91 tys. ha. Wydajność z hektara była niższa, produkcja zwiększyła się jednak prawie o 49 proc.

Ceny bobu w skupie są w lipcu o 40-50 proc. niższe niż rok temu i sięgają 3,50 zł za kg, co prawdopodobnie oznacza, ze na rynek trafiło zbyt dużo tego warzywa. Niektórzy producenci musieli sprzedać bób poniżej kosztów produkcji.

Z analiz Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wynika, że w 2015 r. bób był jedną z bardziej opłacalnych upraw w województwie. Szacunkowy dochód realny z hektara wyniósł 8,5 tys. zł, podczas gdy dla grochu było to 0,6 tys. zł, a dla fasoli – 5,3 tys. zł.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM