Trawa cytrynowa podbije polski rynek zielarsko-przyprawowy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2015 10:32

Trawa cytrynowa podbije polski rynek zielarsko-przyprawowy? Trawa cytrynowa wydziela intensywny cytrynowo-imbirowy aromat/ fot. shutterstock.com

Trawa cytrynowa znana inaczej jako palczatka cytrynowa zdobywa uznanie wśród polskich konsumentów, z uwagi na wysokie właściwości przyprawowe i lecznicze, a także niezwykle aromatyczną część użytkowa - bulwę, która posiada intensywny zapach cytrynowy z domieszką imbiru. Jakie są perspektywy uprawy trawy cytrynowej w Polsce?

Trawa cytrynowa jest wrażliwa na działania niskich temperatur, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana jako roślina jednoroczna. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz szybko nagrzewające się wiosną. Pod uprawę wskazane są stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Trawę cytrynową można rozmnażać poprzez wysiew nasion, bądź wegetatywnie – poprzez podział roślin.

W naszych warunkach klimatycznych trawa cytrynowa może dorastać do około 1 m wysokości, rozrasta się tworząc szerokie kępy. Część użytkową tej rośliny stanowi bulwa, która po rozgnieceniu wydziela intensywny cytrynowo-imbirowy aromat, co wpływa na dużą popularność tej rośliny. Pędy trawy cytrynowej można sukcesywnie pozyskiwać w ciągu całego okresu wegetacji.

Wskazane jest przechowywanie świeżych liści w lodówce do 2-3 tygodni, aby zachować ich odpowiednią jakość. Roślina ta może stanowić zarówno komponent do sałatek czy deserów, jak również dodawana jest do różnego rodzaju herbat i naparów, w celu wzbogacenia smaku. Trawa cytrynowa ponadto posiada właściwości lecznicze, w tym wykazuje działanie antynowotworowe.

Trawa cytrynowa w sprzedaży na polskim rynku przyprawowo-zielarskim dostępna jest w postaci świeżych pędów, a także mrożonej, bądź suszonej. Uprawiana jest na skalę produkcyjną w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, Brazylii oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd przeważnie w postaci surowca eksportowana jest do wielu krajów Europy, m.in. Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM