PARTNER SERWISU

Trawa cytrynowa podbije polski rynek zielarsko-przyprawowy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2015 10:32

Trawa cytrynowa podbije polski rynek zielarsko-przyprawowy? Trawa cytrynowa wydziela intensywny cytrynowo-imbirowy aromat/ fot. shutterstock.com

Trawa cytrynowa znana inaczej jako palczatka cytrynowa zdobywa uznanie wśród polskich konsumentów, z uwagi na wysokie właściwości przyprawowe i lecznicze, a także niezwykle aromatyczną część użytkowa - bulwę, która posiada intensywny zapach cytrynowy z domieszką imbiru. Jakie są perspektywy uprawy trawy cytrynowej w Polsce?

Trawa cytrynowa jest wrażliwa na działania niskich temperatur, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana jako roślina jednoroczna. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz szybko nagrzewające się wiosną. Pod uprawę wskazane są stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Trawę cytrynową można rozmnażać poprzez wysiew nasion, bądź wegetatywnie – poprzez podział roślin.

W naszych warunkach klimatycznych trawa cytrynowa może dorastać do około 1 m wysokości, rozrasta się tworząc szerokie kępy. Część użytkową tej rośliny stanowi bulwa, która po rozgnieceniu wydziela intensywny cytrynowo-imbirowy aromat, co wpływa na dużą popularność tej rośliny. Pędy trawy cytrynowej można sukcesywnie pozyskiwać w ciągu całego okresu wegetacji.

Wskazane jest przechowywanie świeżych liści w lodówce do 2-3 tygodni, aby zachować ich odpowiednią jakość. Roślina ta może stanowić zarówno komponent do sałatek czy deserów, jak również dodawana jest do różnego rodzaju herbat i naparów, w celu wzbogacenia smaku. Trawa cytrynowa ponadto posiada właściwości lecznicze, w tym wykazuje działanie antynowotworowe.

Trawa cytrynowa w sprzedaży na polskim rynku przyprawowo-zielarskim dostępna jest w postaci świeżych pędów, a także mrożonej, bądź suszonej. Uprawiana jest na skalę produkcyjną w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, Brazylii oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd przeważnie w postaci surowca eksportowana jest do wielu krajów Europy, m.in. Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM