PARTNER SERWISU

Susza wpłynęła na zbiory ziemniaków. Co z cenami?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 11 września 2015 11:29

Susza wpłynęła na zbiory ziemniaków. Co z cenami? Znaczące niedobory wilgoci wpłynęły na plonowanie ziemniaka/ fot. shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że znaczące niedobory wilgoci, wpłynęły na plonowanie ziemniaka. Zbiory tego gatunku będą dużo niższe niż w roku ubiegłym. A co z cenami? Nie odzwierciedlają trudnej sytuacji - informuje farmer.pl.

- Tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce z pewnością będą znacząco niższe niż w 2014 r. Bardzo trudno jest określić jaka będzie faktyczna skala spadku, gdyż sytuacja w poszczególnych regionach kraju, jak i w zależności od kierunku produkcji jest bardzo zróżnicowana. Najtrudniejsza jest sytuacja w centralnej i w zachodniej Polsce – informuje w najnowszym Raporcie rolnym dr Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- W optymistycznym wariancie produkcja ziemniaków może wynieść ok. 6,7 mln ton, tj. o 1 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. W wariancie bardziej pesymistycznym spadek zbiorów może sięgnąć 1,5 mln ton – szacuje.

Co z cenami? Okazuje się, że jak dotychczas, nie odzwierciedlają one trudnej sytuacji na rynku ziemniaka. Są wprawdzie wyższe niż w ubiegłym roku, ale do rekordowych poziomów mamy jeszcze bardzo daleko.

Czytaj więcej na www.farmer.pl 

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI