Susza wpłynęła na zbiory ziemniaków. Co z cenami?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 11 września 2015 11:29

Susza wpłynęła na zbiory ziemniaków. Co z cenami? Znaczące niedobory wilgoci wpłynęły na plonowanie ziemniaka/ fot. shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że znaczące niedobory wilgoci, wpłynęły na plonowanie ziemniaka. Zbiory tego gatunku będą dużo niższe niż w roku ubiegłym. A co z cenami? Nie odzwierciedlają trudnej sytuacji - informuje farmer.pl.

- Tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce z pewnością będą znacząco niższe niż w 2014 r. Bardzo trudno jest określić jaka będzie faktyczna skala spadku, gdyż sytuacja w poszczególnych regionach kraju, jak i w zależności od kierunku produkcji jest bardzo zróżnicowana. Najtrudniejsza jest sytuacja w centralnej i w zachodniej Polsce – informuje w najnowszym Raporcie rolnym dr Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- W optymistycznym wariancie produkcja ziemniaków może wynieść ok. 6,7 mln ton, tj. o 1 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. W wariancie bardziej pesymistycznym spadek zbiorów może sięgnąć 1,5 mln ton – szacuje.

Co z cenami? Okazuje się, że jak dotychczas, nie odzwierciedlają one trudnej sytuacji na rynku ziemniaka. Są wprawdzie wyższe niż w ubiegłym roku, ale do rekordowych poziomów mamy jeszcze bardzo daleko.

Czytaj więcej na www.farmer.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM