Susza wpłynęła na przyspieszenie wzrostu cen warzyw i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl/ Credit Agricole 09 grudnia 2015 13:19

Susza wpłynęła na przyspieszenie wzrostu cen warzyw i warzyw Tegoroczna susza mocno obniżyła zbiory owoców i warzyw/ fot. shutterstock

W wyniku suszy, która miała miejsce w miesiącach letnich, na przeważającym obszarze naszego kraju wegetacja zarówno wczesnych jak i późnych odmian warzyw była utrudniona. Znalazło to odzwierciedlenie w ich wyraźnie niższych zbiorach - informują analitycy banku Credit Agricole.

Zgodnie z wrześniowym przedwynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i organicznych opracowanym przez GUS łączne zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacowane są na 3,9 mln t, czyli na poziomie o 16 proc. niższym niż w 2014 r.

Największy spadek zbiorów odnotowany został w przypadku warzyw kapustnych, których produkcja obniżyła się o ponad 20 proc. Początkowa faza wegetacji owoców przebiegała w tym roku bez większych zakłóceń z uwagi na brak występowania znaczących przemrożeń.

Niemniej jednak z uwagi na przedłużającą się suszę, która miała miejsce w miesiącach letnich na przeważającym obszarze kraju warunki te uległy znaczącemu pogorszeniu. Znalazło to odzwierciedlenie przede wszystkim w niższych zbiorach owoców jagodowych, które będą najprawdopodobniej o ponad 10 proc. niższe niż w 2014 r.

W przypadku owoców z drzew warunki wegetacji były nieco lepsze. Niemniej jednak susza przyczyniła się do zmniejszenia rozmiarów owoców. Zgodnie z wrześniowym przedwynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i organicznych opracowanym przez GUS zbiory owoców z drzew będą w 2015 r. o ok. 6 proc. niższe niż w 2014 r.

Od stycznia do sierpnia br. wartość polskiego eksportu owoców zmniejszyła się o 6,9 proc. r/r wobec spadku o 11,1 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Obniżenie eksportu odnotowano również w przypadku eksportu warzyw, którego wartość zmniejszyła się o 2,9 proc. r/r wobec wzrostu o 5,4 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego. W obu przypadkach spadek eksportu był efektem jego niższej dynamiki do krajów spoza UE, co odzwierciedla negatywny wpływ rosyjskiego embarga na polską wymianę handlową.

- Prognozujemy, że w najbliższych kwartałach Credit Agricole w Polsce będzie kontynuowane, co wynikać będzie z efektu niskiej bazy sprzed roku, a także zwiększenia cen warzyw spowodowanego suszą. W efekcie dynamika cen warzyw osiągnie lokalne maksimum na przełomie I i II kw. 2016 r. osiągając poziom nieznacznie poniżej 30 proc. r/r. Przy założeniu, że zbiory warzyw w 2016 r. ukształtują się na poziomie średniej wieloletniej, w dalszej części roku oczekujemy spadku dynamiki ich cen - informują analitycy Credit Agricole.

- Oczekujemy, że rosnący trend rocznej dynamiki cen owoców utrzyma się do I kw. 2016 r. co spowodowane będzie efektem niskiej bazy sprzed roku oraz wzrostem cen w wyniku suszy. W rezultacie prognozujemy, że w I kw. 2016 roczna dynamika cen owoców wyniesie ok. 17 proc. Przy założeniu, że zbiory warzyw w 2016 r. ukształtują się na poziomie średniej wieloletniej prognozujemy, że w dalszej części roku dynamika ich cen obniży się - szacują analitycy Credit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM