Susza spowodowała słabe wykształcenie kolb kukurydzy w uprawach

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 19 sierpnia 2015 09:13

Susza spowodowała słabe wykształcenie kolb kukurydzy w uprawach rak opadów oraz wysokie temperatury zaburzały i osłabiały pylenie kukurydzy/ fot. farmer.pl

Na obecny stan plantacji kukurydzianych miało wpływ kilka czynników – prawie wszystkie są związane z wysokimi temperaturami oraz słabą dostępnością wody. W rejonach posusznych kolby kukurydzy są słabo wykształcone i przede wszystkim słabo zaziarnione.

Upały oraz pogłębiający się deficyt wody w wielu rejonach kraju wpłynął mocno na procesy kształtujące procesy generatywne kukurydzy. W efekcie końcowym skutki tego obserwujemy już teraz w postaci nieprawidłowo wykształconych kolb, które są małe, zredukowane z nierównomiernym uziarnieniem.

Problemy z rozwojem kukurydzy praktycznie obserwowano od początku siewu tej uprawy. Dość chłodna i jednocześnie sucha wiosna nie sprzyjała bujnemu rozwojowi masy wegetatywnej kukurydzy.

Pogłębiający się deficyt wody spowodował, że kukurydza zaczęła szybko wiechować, kończąc przedwcześnie swój rozwój wegetatywny. Niska i słabo ulistniona kukurydza nie była w stanie wykształcić dorodnej kolby. Największe problemy pojawiły się w okresie wiechowania i kwitnienia.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM