Susza może wpłynąć na wzrost cen warzyw. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 25 sierpnia 2015 12:05

Susza może wpłynąć na wzrost cen warzyw. Analiza BGŻ BNP Paribas Susza negatywnie wpływa na produkcję warzyw do przetwórstwa w krajach europejskich/ fot. shutterstock

Według Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) susza negatywnie wpływa na produkcję warzyw do przetwórstwa w krajach europejskich (informacja z 17 sierpnia 2015 r.). Szczególnie dotyczy to warzyw uprawianych na zbiór letni - informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas.

Obawy, które PROFEL przestawiał w jeszcze przed miesiącem, dotyczące nawet 20 proc. strat w unijnych uprawach warzyw do przetwórstwa, mogą się urzeczywistnić, głównie poprzez niekorzystne uwarunkowania pogodowe obserwowane w lipcu br. Stowarzyszenie podaje, że obszarami, na których mogą wystąpić straty w plonach i produkcji warzyw do przetwórstwa, są Zachodnia i Północna oraz Wschodnia Europa. W największym stopniu problem suszy dotyczy upraw groszku i fasoli, gdzie straty mogą wynieść 40-50 proc., ale także marchwi, kalafiorów i brokułów a także kukurydzy cukrowej. Gdyby oczekiwania te sprawdziły się, będzie to niewątpliwie czynnik wpływający na wzrost cen mrożonych warzyw na rynku UE w bieżącym sezonie.

W Polsce według raportu IUNG dot. suszy rolniczej, zagrożeniem suszą objęte jest 36 proc. gmin w Polsce. Problem dotyczy przede wszystkim województw: mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego, które łącznie, wg danych GUS, odpowiadają za 39 proc. powierzchni krajowych upraw warzyw gruntowych. Czynnik suszy może zatem pogłębić oczekiwany przez GUS 5-proc. spadek produkcji warzyw w kraju, mając wpływ na wzrost cen ich w kolejnych miesiącach.

Zagrożenie niższą produkcją występuje również w przypadku upraw ziemniaków, zarówno jeśli chodzi o Polskę jak też pozostałe kraje UE. Niski poziom opadów w Europie zachodniej spowodować może obniżenie tegorocznej produkcji w krajach tego regionu. NEPG (North-Western European Potato Growers), w lipcu br. (Euro Potato) szacowało, że m.in. wskutek wysokich temperatur i braku opadów, zbiory ziemniaków w krajach Europy Północno-Zachodniej obniżą się o 12,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W Polsce IUNG ocenia, że w przypadku aż 88 proc. gmin w Polsce występuje zagrożenie suszą dla uprawy ziemniaków. Można oceniać zatem, że krajowa produkcja ziemniaków może być również z tego powodu niższa, choć będzie to tylko jeden z czynników mających wpływ na jej spadek.

Obecnie ceny skupu ziemniaków w Polsce są wyższe r/r. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w pierwszych trzech tygodniach sierpnia br. cena skupu ziemniaków wyniosła średnio 0,46 zł/kg i była o 21 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM