Straty plonu ziemniaka mogą sięgać nawet 70 proc.

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 31 stycznia 2016 09:11

Straty plonu ziemniaka mogą sięgać nawet 70 proc. fot. shutterstock

Ograniczenie aplikacji środków ochrony roślin w ziemniaku może przyczynić się do strat plonu sięgających od 20 do nawet 70 proc. Straty w jakości oszacowano na 10-70 proc., a zmianę kosztów produkcji na 837-1255 zł/ha.

Komisja Europejska zaproponowała zmniejszenie stosowania lub całkowite wycofanie kilkudziesięciu substancji czynnych środków ochrony roślin na rynku. Ich wycofanie ma się odbywać raczej na zasadzie domniemywań i przypuszczeń, niż badań. Kontynuujemy temat skutków wycofania poszczególnych substancji na przykładzie konkretnych upraw. Omówiliśmy już rzepak i pszenicę, teraz opisujemy ziemniak.

Dane przygotowane są na podstawie ekspertyzy „Skutki potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych w Polsce” opracowanej przez Kleffmann Group na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

W planach w uprawie ziemniaka zapowiada się wycofanie aż 8 substancji czynnych zawartych w insektycydach. Są to: tiametoksam, deltametryna, beta-cyflutryna, imidachlopryd, lambdacyhalotryna, tiachlopryd, esfenwalerat, chlotianidyna.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM