Stonka ziemniaczana wciąż żeruje na plantacjach

$data.author.description Autor: Farmer.pl 27 czerwca 2016 09:51

Stonka ziemniaczana wciąż żeruje na plantacjach W tym roku Państwa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa uaktywniła już komunikaty w większości województw. / fot. pixabay

Stonka ziemniaczana jest najważniejszym szkodnikiem ziemniaka. Gołożery powodowane przez wysoko płodnego szkodnika powodują znaczne straty plonu. Bez zastosowania środków ochrony roślin nie ma szans na uzyskanie wysokiego plonu bulw - podaje farmer.pl.

Pierwsze chrząszcze stonki ziemniaczanej pojawiają się późna wiosną. Masowy pojaw chrząszczy ma miejsce w połowie czerwca, w okresie kwitnienia bzu czarnego i jaśminu. Po kilku dniach intensywnego żerowania samice składają jaja na spodniej stronie liścia.

Z jaj wylęgają się larwy L1, przechodzące w trzy linie linienia (L2, L3 i L4). Ostatnie stadium larwalne musi zejść na niewielką głębokość do gleby, aby tam przepoczwarczyć się. Po 2–3 tygodniach chrząszcze pokolenia letniego opuszczają glebę, a następnie intensywnie żerują i przygotowują się do zimowania w glebie.

Próg ekonomicznej szkodliwości 1-2 chrząszcze na 25 roślin, lub 10 złóż jaj na 10 roślin, lub 15 larw na jednej roślinie. W tym roku Państwa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa uaktywniła już komunikaty w większości województw. 

Zniszczenia powierzchni asymilacyjnej jest równoznaczne ze stratą plonu. Najsilniej na obniżkę plonu reaguje odmiany wczesne i średniowczesne. 

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM