Stan upraw cebuli ozimej - wschody nie wszędzie udane

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 06 października 2016 11:11

Stan upraw cebuli ozimej - wschody nie wszędzie udane Na powodzenie uprawy cebuli ozimej wpływa kilka czynników/ fot. shutterstock.com

Pomimo, iż zima dopiero przed nami to już można powiedzieć, że dla niektórych producentów cebuli ozimej kolejny sezon nie zapowiada się udany. W centralnych regionach kraju, gdzie w połowie lata sygnalizowano brak deszczu, wschody wczesnych odmian cebuli ozimej były słabe i nierównomierne.

W bieżącym sezonie w wielu regionach Polski warunki do siewu cebuli ozimej były zdecydowanie bardziej korzystne niż w ubiegłym roku. Wynikało to przede wszystkim z częstych opadów deszczu. Przebieg warunków pogodowych jednak nie we wszystkich rejonach kraju sprzyjał wschodom cebuli ozimej. Na plantacjach bez deszczowania w okolicach Łęczycy czy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Inowrocław, Radziejów, Włocławek) wschody cebuli z siewu letniego były nierównomierne, a na niektórych polach cebula wysiana 15 sierpnia nie wzeszła.

Niedostatek wody podczas siewu i wschodów cebuli ozimej w połowie lata ma swoje odzwierciedlenie w bieżącej sytuacji na polach. Brak deszczu w województwie łódzkim był również przyczyną nierównomiernych wschodów na plantacji rzepaku. Ponadto rolnicy bardzo długo wstrzymywali się z siewem zbóż ozimych. Producenci prawdopodobnie przystąpią do likwidacji takiej cebuli.

Na powodzenie uprawy cebuli ozimej wpływa kilka czynników. Oprócz warunków pogodowych istotne znaczenie ma również właściwy termin siewu danej odmiany zimującej oraz zabiegi agrotechniczne (ochrona przed chwastami, chorobami i szkodnikami). Młode rośliny przed zimą powinny osiągnąć optymalne stadium do przezimowania. Przy braku okrywy śnieżnej ryzyko wymarznięcia cebul jest bardzo wysokie. Producenci zabezpieczają plantację poprzez stosowanie agrowłókniny, która dodatkowo chroni uprawy przed mroźnymi wiatrami. Jednak należy pamiętać, o odpowiednim terminie przykrycia upraw cebuli przed nadejściem mrozów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM