Stan plantacji ziemniaczanych w kraju jest bardzo zróżnicowany

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 27 lipca 2015 11:33

Stan plantacji ziemniaczanych w kraju jest bardzo zróżnicowany Stan plantacji ziemniaków jest bardzo zróżnicowany. W zależności od regionu uprawy charakteryzują się dysproporcjami w wegetacji/ fot. shutterstock

W tym roku stan plantacji ziemniaczanych w kraju jest bardzo zróżnicowany. W zależności od regionu, od początku sezonu - wzrost roślin charakteryzował się dużymi dysproporcjami w wegetacji. W główniej mierze uzależnione to było od warunków meteorologicznych, a przede wszystkim od ilości i rozkładu opadów - informuje serwis farmer.pl.

Dr inż. Tomasz Erlichowski z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie został poproszony przez redakcję Farmera o tegoroczną ocenę plantacji ziemniaczanych. Jak się okazuje w całym kraju stan ten jest bardzo zróżnicowany i uzależniony jest od wielu czynników.

FARMER: Jak ocenia Pan tegoroczny stan plantacji ziemniaczanych?

Tomasz Erlichowski: Brak pokrywy śnieżnej w okresie zimowym w przeważającej części kraju oraz zbyt mała ilość i niekorzystny rozkład opadów najmocniej determinowały stan tegorocznych plantacji ziemniaków. Już dziś wiemy, że ujemny bilans wodny najmocniej wpłynął na ziemniak wczesny. Na stan plantacji ziemniaczanych szczególnie na północy kraju (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) wpłynęła także dość zimna wiosna. Spowodowała ona bardzo duże opóźnienie wschodów, a rośliny długo nie mogły zwierać międzyrzędzi. Lokalnie w tym regionie pojawił się także problem z rizoktoniozą (tam gdzie plantacje nie były zaprawione przeciwko tej chorobie). W Wielkopolsce, kujawsko-pomorskim, części Mazowsza oraz woj. łódzkim (zagłębie ziemniaka wczesnego) dodatkowym aspektem ograniczającym prawidłowy rozwój ziemniaków była długotrwała susza trwająca do końca czerwca. Odmiany bardzo wczesne i wczesne (Arielle,Viviana, Vineta) najmocniej to odczuły, wytwarzając (w porównaniu do roku ubiegłego) zdecydowanie niższy plon. Rośliny z tych regionów są dużo niższe bez znacznego rozrostu masy zielonej. Panowały tam także, mało korzystne warunki do stosowania herbicydów przedwschodowych. Efektem tego była niższa ich skuteczność. Często w tym regionie trzeba było w czerwcu chronić plantacje powschodowo. W "zagłębiu sieradzkim" - królestwie ziemniaka wczesnego, w tym sezonie sadzono ziemniaki bardzo wcześnie już na pocz. marca, (pod osłony). Dzięki temu pierwsze ziemniaki młode kopano już w maju. Plony jednak nie były za wysokie. Obecnie większość plantacji ziemniaka wczesnego dojrzewa na tym terenie. 

Czytaj więcej na www.farmer.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM