Śmietki atakują uprawy warzywnicze

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 18 maja 2015 12:28

Śmietki atakują uprawy warzywnicze fot. Farmer

Śmietka to niewielka muchówka należąca do najgroźniejszych szkodników pojawiających się co roku wiosną na polu. Zagrożone są głównie uprawy warzywnicze - informuje www.farmer.pl.

Śmietki to rząd muchówek, których larwy wyrządzają poważne szkody w uprawach polowych. Dorosłe owady wabione rozkładającą się materią organiczną składają jaja, z których wylęgają się żarłoczne larwy żerujące na młodych, kiełkujących roślinach.

Wcześniej przed śmietkami część upraw chroniły zaprawy nasienne oparte o neonikotynoidy. To pierwszy sezon gdzie burak cukrowy oraz kukurydza rosną bez tego rodzaju zapraw. Można zatem liczyć (tak jak obserwowano w uprawie rzepaku ozimego) na większe problemy, że wcześnie pojawiającymi się szkodnikami, w tym także ze śmietkami.

Większość śmietek żeruje w strefie korzeniowej rośliny, powodując więdnięcie i schnięcie roślin. Mogą wgryzać się w łodygi i liście.

Najgroźniejsze śmietkowate to: śmietka glebowa i śmietka kiełkówka. Atakują one uprawy ogórka, grochu, fasoli oraz cebuli. Te gatunki śmietek mogą także wyrządzać poważne szkody w kukurydzy, powodując osłabione i przerzedzone ich wschody.

Dla upraw z rodziny kapustowatych największym zagrożeniem jest śmietka kapuściana, która już od około trzech tygodni żeruje na roślinach z tej grupy upraw. W uprawach cebuli, czosnku i uprawach pojawia się najczęściej śmietka cebulanka.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM