Rynek ziemniaków czeka rewolucja? Producenci będą się organizować

Autor: Puls Biznesu 19 września 2016 11:20

Rynek ziemniaków czeka rewolucja? Producenci będą się organizować Przemysł odbiera ponad 2 mln t ziemniaków, około 1,5 mln t przeznaczana jest na reprodukcję i nasadzenia, bezpośrednio zjadamy około 3,5 mln t. / fot. pixabay

Producenci najpopularniejszego warzywa dostrzegli potencjał we współdziałaniu i urozmaiconej ofercie. Czas na edukację konsumentów - informuje Puls Biznesu.

Przemysł odbiera ponad 2 mln t ziemniaków, około 1,5 mln t przeznaczana jest na reprodukcję i nasadzenia, bezpośrednio zjadamy około 3,5 mln t. I to walkę o ten rynek w końcu rozpoczęła branża.

Łukasz Ostrowicz z firmy Bugaj przypomina, że Stowarzyszenie Polski Ziemniak istnieje kilkanaście lat. Jego zdaniem od zeszłego roku widać jednak tu większe poruszenie. Dlatego producenci zebrali się i próbują edukować, informować oraz stworzyć szanse na kurczącym się rynku.

Ekspert dodaje, że w tym momencie jest zwiększanie różnorodności, które sprawia, że klienci interesują się daną kategorią. Taką minirewolucję widać już w dużych sklepach. Mamy ziemniaki do sałatek i do frytek. Klienci zaczynają uczyć się, że ziemniaki mają różne kolory i różne smaki. Jego zdaniem, spadek konsumpcji to tylko jeden z problemów branży. Drugim są niskie ceny, które uniemożliwiają rozwój.

Lepsza organizacja pomogłoby też rozruszać eksport. Z roku na rok jest coraz niższy. W zeszłym roku wyniósł 16 tys. t, a rok wcześniej 22 tys. t, jak podaje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ. Problemem jest bakterioza pierścieniowa, czyli choroba, która eliminuje naszego ziemniaka z wielu krajów.

Więcej w Pulsie Biznesu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM