Rynek cebuli: Większa podaż, ceny znacznie niższe niż rok temu

Autor: BGŻ BNP Paribas 11 października 2016 12:31

Rynek cebuli: Większa podaż, ceny znacznie niższe niż rok temu Przeciętna cena skupu cebuli konsumpcyjnej na początku października obniżyła się do poziomu 0,47 zł/kg w stosunku do 0,59 zł/kg średnio we wrześniu / fot. pixabay

Ceny cebuli w na rynku krajowym są znacznie niższe niż przed rokiem. Według notowań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu cebuli konsumpcyjnej na początku października obniżyła się do poziomu 0,47 zł/kg w stosunku do 0,59 zł/kg średnio we wrześniu i była o blisko 50 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

- Przyczyną spadku cen jest przede wszystkim większa podaż cebuli na rynku krajowym. Zgodnie z oczekiwaniami GUS tegoroczna produkcja cebuli w Polsce wynieść ma 560 tys. t co oznacza, że będzie o 15 proc. większa niż w roku poprzednim. Większa może być również tegoroczna produkcja u innych czołowych producentów w UE - dodaje. 

Oczekuje się (za freshplaza.com) że produkcja w Hiszpanii, ze względu na lepsze plonowanie i wzrost areału upraw może zwiększyć się o 810 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Co więcej lepszych plonów spodziewać się można również w Niemczech oraz Holandii (za www.fhtrade.eu).

Jak mówi, na ceny cebuli na rynku Unii Europejskiej silnie wpływają również czynniki popytowe. - W sezonie 2015/2016 ceny wspierane były przez wysokie zapotrzebowanie na rynkach zewnętrznych, zwłaszcza na rynku brazylijskim. Według danych Eurostat, w 2015 r. łączny eksport cebuli z UE-28 (CN 070310) do krajów trzecich wyniósł 965 tys. t i był o 20 proc. wyższy niż w 2014 r. z czego do samej Brazylii wyeksportowano 185 tys. t - tj. ponad 7-krotnie więcej niż w 2014 r. - tłumaczy Dziwulski. 

W 2016 r. widoczne było już osłabienie popytu na unijną cebulę, co ujemnie oddziałuje na ceny. Eksport w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zmniejszył się o 14 proc. w relacji rocznej do 332 tys. t. Jest to spowodowane m.in. słabszą sprzedażą do Brazylii, ze względu na spodziewane wyższe zbiory cebuli w tym kraju.

- Od początku 2016 r. eksport do Brazylii wykazywał wyraźne tendencje spadkowe - w drugim kwartale 2016 r. wyniósł nieco ponad 11 tys. t i był o 80 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Niższy popyt notuje się również ze strony Wybrzeża Kości Słoniowej (spadek eksportu o 63 proc. w pierwszej połowie 2016 r.), które w 2015 r. było trzecim największym importerem cebuli z Unii z wolumenem 99 tys. t. za Brazylią i Senegale - podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM