Rynek brokuła: Wzrasta popyt i areał upraw w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2018 10:53

Rynek brokuła: Wzrasta popyt i areał upraw w Polsce fot. shutterstock.com

Spożycie brokuła w naszym kraju rośnie corocznie, wraz ze zmieniającymi się upodobaniami konsumentów. Wzrasta również areał produkcji tego warzywa. Obecnie szacuje się, że powierzchnia przeznaczana pod uprawę brokuła w 2018 r. wyniesie aż 10 tys. ha. O sytuacji na rynku brokuła w Polsce i za granicą, minionym sezonie zbiorów oraz celach Stowarzyszenia Promocji Brokuła redakcja sadyogrody.pl rozmawia z Klaudią Horlop z firmy nasiennej Sakata Polska Sp. z o.o.

Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem produkcji brokuła w Europie, tuż za Hiszpanią i Włochami. - Brokuły produkujemy na rynek krajowy oraz na eksport, głównie dla naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Oprócz Niemiec, polscy rolnicy zaopatrują Anglię, Czechy, Słowację, a nawet Węgry – mówi Klaudia Horlop.

- Od kilku lat widać coroczny wzrost areału produkcji brokuła w Polsce. Obecnie szacuje się, że produkcja w 2018 r. będzie wynosić aż 10 tys. ha. Dane z 2016 r. mówiły o uprawach na poziomie 7,5 -8 tys. ha tego warzywa. Dla polskiego brokuła największą konkurencję w okresie letnim stanowią tanie brokuły z Holandii. Czasem na końcu jesieni lub na wiosnę nasza produkcja lekko pokrywa się z hiszpańskimi brokułami – zaznacza.

Czy sezon 2017 pod względem warunków atmosferycznych sprzyjał uprawie brokułów? - Ciężkie warunki pogodowe 2017 r. dały się we znaki wszystkim producentom warzyw polowych. Wiosną rolnicy zmagali się z niedostateczną ilością światła. Niskie temperatury w maju opóźniły wzrost nowalijek. Lato było w miarę korzystne ze względu na brak bardzo wysokich temperatur i sporej ilości opadów – tłumaczy Klaudia Horlop i dodaje, że częste opady deszczu jesienią w niektórych rejonach Polski uniemożliwiły rolnikom wejście w pole. Duża wilgotność sprzyjała rozwojowi chorób grzybowych.

Stowarzyszenie Promocji Brokuła w nowym sezonie spodziewa się powiększenia upraw brokuła w Polsce, szczególnie odmian letnio-jesiennych. - Zapewne zeszłoroczna pogoda wpłynie na zmniejszenie nasadzeń najwcześniejszych. W 2018 mamy zaplanowane wiele nowych działań jako Stowarzyszenie, mamy również nadzieję, że dotychczasowe spotkania z producentami zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii pomogą w planowaniu produkcji. Producentom życzymy dobrych cen na rynku oraz sprzyjającej pogody – mówi Klaudia Horlop.

Jednym z celów Stowarzyszenia jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat prozdrowotnych walorów brokuła, m.in. w artykułach publikowanych w parsie, na fanpage Facebook'a oraz podczas organizowanych spotkań i konferencji. Powstał również spot na temat właściwości brokuła. - W tym roku planujemy wydanie książeczki dla maluchów w szkołach podstawowych, tak aby przybliżyć to warzywo dzieciom. Będziemy starać się zmieniać nawyki żywieniowe zaczynając od dzieci. Nasi Facebookowi przyjaciele będą mogli uczestniczy w tworzeniu książki kucharskiej, którą planujemy wydać w przyszłym roku – dodaje.

Klaudia Horlop zwraca uwagę, że spożycie brokuła w naszym kraju rośnie corocznie, wraz ze zmieniającymi się upodobaniami konsumentów. - Rozpoczynaliśmy prawie od zera wiele lat temu, w roku 2015 statystyki mówiły iż spożycie w Polsce kształtuje się na poziomie około 300 gram rocznie, obecnie według naszych szacunków wynosi około 1300 gram. Brokuły możemy znaleźć w postaci mrożonek, zup gotowych oraz w postaci świeżego produktu dostępnego na rynku. Produkcja tego warzywa od wielu lat wzrasta tak samo, jak i jego spożycie. Brokuł zagościł w większości polskich domów, a w wielu z nich stał się stałym elementem diety całej rodziny – podsumowuje ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM