Rośnie powierzchnia upraw warzyw pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 11 lutego 2015 09:06

Rośnie powierzchnia upraw warzyw pod osłonami fot. shutterstock.com

W całokształcie produkcji warzyw istotne znaczenie mają uprawy pod osłonami. Przyczyniają się one do wyrównania podaży warzyw w ciągu roku oraz zmniejszenia sezonowości ich spożycia.

Osłony (szklarnie, wysokie tunele foliowe) wykorzystuje się zarówno do produkcji rozsad warzyw wysadzanych w późniejszych terminach w polu, jak i uprawy na bezpośrednie spożycie w okresie wiosennym i letnim. Ponadto szklarnie i tunele foliowe stwarzają możliwość produkcji warzyw o wysokich wymaganiach cieplnych lub o długim okresie wegetacji, nie zawierającym się w normalnym sezonie ich uprawy.

Według danych GUS obecnie 55 proc. produkcji warzyw spod osłon ogółem pochodzi z tuneli foliowych, ze szklarni - 44,6 proc., zaś z inspektów - jedynie 0,4 proc. W tunelach foliowych pod względem wielkości zbiorów na pierwszym miejscu jest pomidor - 241 tys. ton, ogórek - 155,5 tys. ton, oraz pozostałe warzywa tj. papryka, sałata, rzodkiewka i inne - 143,9 tys. ton. W szklarniowej  produkcji również dominuje pomidor - 318,1 tys. ton, ogórek - 101,7 tys. ton, pozostałe warzywa - 18,1 tys. ton.

Wzrost powierzchni upraw w wysokich tunelach foliowych wynika z kilkakrotnie mniejszych nakładów finansowych na ich budowę oraz zmniejszenie zużycia energii przy zbliżonych do szklarni warunkach użytkowania. W szklarniach stosuje się technologie upraw bezglebowych - wełna mineralna, perlit, keramzyt, włókno kokosowe oraz torf. Natomiast w wysokich tunelach foliowych dominuje tradycyjna uprawa warzyw w gruncie lub podłożach organicznych.

W 2012 roku łączna powierzchnia upraw pod osłonami wynosiła 7267 ha, natomiast w 2013 roku 8273 ha. Z czego (w 2013 r.) odnotowano produkcję warzyw w cyklu wiosennym na powierzchni blisko 6121 ha, natomiast w cyklu jesiennym około 2152 ha. Zbiory warzyw spod osłon łącznie (z obu cykli) wyniosły 981, 8 tys. ton i były o około 11,9 proc. wyższe w porównaniu do zbiorów z 2012 roku - 877,3 tys. ton (wg danych GUS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM