Rośnie powierzchnia upraw cebuli w Europie

Autor: www.sadyogrody.pl 05 marca 2015 14:33

Rośnie powierzchnia upraw cebuli w Europie www.shutterstock.com

Podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015 Adam Prabucki, przedstawiciel firmy Hazera przedstawił bieżącą sytuację dotyczącą produkcji cebuli na rynkach krajów europejskich.

Jak podał Adam Prabucki całkowita produkcja cebuli w 2014 roku zajęła trzecie miejsce w historii, po rekordowych latach 2004 i 2011. W Europie w 2014 roku wyprodukowano blisko 5,8 mln ton cebuli, o 13 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Na wzrost produkcji wpłynęły nie tylko większe plony w porównaniu do poprzedniego sezonu, ale również zwiększenie areału upraw tego gatunku.

Wzrost powierzchni upraw o 5-10 proc. odnotowano w większości krajów europejskich. Jedynie we Francji stwierdzono około 2 proc. spadek. Poza krajami UE wzrost produkcji cebuli zanotowano m.in. w Rosji - 8 proc. i Ukrainie - 18 proc.

- Ceny cebuli sprzedawanej na rynkach europejskich są dość stabilne. Jedynie w Rosji ceny stale rosną, gdyż wprowadzone embargo na cebulę importowaną z UE spowodowało niedobory tego warzywa. Dodatkowo jakość cebuli w przechowalniach jest niska, a straty spowodowane chorobami przechowalniczymi wysokie – dodał przedstawiciel firmy Hazera.

W Holandii produkcja cebuli szacowana jest na poziomie około 1180 tys. ton. Według Adama Prabuckiego uprawa cebuli typu Rijnsburger, która może być przechowywana przez kilka miesięcy (bez znacznej utraty jakości), jak i eksportowana drogą morską na dalekie rynki międzynarodowe - jest przyczyną sukcesu Holandii w produkcji i handlu tym gatunkiem.

Polska produkcja cebuli szacowana jest na poziomie blisko 587 tys. ton (według AMI Reports).

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI