Rośnie powierzchnia upraw cebuli w Europie

Autor: www.sadyogrody.pl 05 marca 2015 14:33

Rośnie powierzchnia upraw cebuli w Europie www.shutterstock.com

Podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015 Adam Prabucki, przedstawiciel firmy Hazera przedstawił bieżącą sytuację dotyczącą produkcji cebuli na rynkach krajów europejskich.

Jak podał Adam Prabucki całkowita produkcja cebuli w 2014 roku zajęła trzecie miejsce w historii, po rekordowych latach 2004 i 2011. W Europie w 2014 roku wyprodukowano blisko 5,8 mln ton cebuli, o 13 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Na wzrost produkcji wpłynęły nie tylko większe plony w porównaniu do poprzedniego sezonu, ale również zwiększenie areału upraw tego gatunku.

Wzrost powierzchni upraw o 5-10 proc. odnotowano w większości krajów europejskich. Jedynie we Francji stwierdzono około 2 proc. spadek. Poza krajami UE wzrost produkcji cebuli zanotowano m.in. w Rosji - 8 proc. i Ukrainie - 18 proc.

- Ceny cebuli sprzedawanej na rynkach europejskich są dość stabilne. Jedynie w Rosji ceny stale rosną, gdyż wprowadzone embargo na cebulę importowaną z UE spowodowało niedobory tego warzywa. Dodatkowo jakość cebuli w przechowalniach jest niska, a straty spowodowane chorobami przechowalniczymi wysokie – dodał przedstawiciel firmy Hazera.

W Holandii produkcja cebuli szacowana jest na poziomie około 1180 tys. ton. Według Adama Prabuckiego uprawa cebuli typu Rijnsburger, która może być przechowywana przez kilka miesięcy (bez znacznej utraty jakości), jak i eksportowana drogą morską na dalekie rynki międzynarodowe - jest przyczyną sukcesu Holandii w produkcji i handlu tym gatunkiem.

Polska produkcja cebuli szacowana jest na poziomie blisko 587 tys. ton (według AMI Reports).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM