Raport IERiGŻ dot. rynku ziemniaków

Autor: www.sadyogrody.pl/ IERiGŻ 03 kwietnia 2017 12:44

Raport IERiGŻ dot. rynku ziemniaków fot. shutterstock

Poprawa pogody i wyższe temperatury spowodowały, że sezonowy wzrost cen ziemniaków na polskim rynku został wyhamowany - informują eksperci IERiGŻ w raporcie.

W ostatnich tygodniach na zachodnioeuropejskich rynkach miał miejsce niewielki spadek cen ziemniaków z przeznaczeniem na frytki i chipsy, podczas gdy nieznacznie wzrosły ceny bulw do bezpośredniej konsumpcji. W Belgii ceny ziemniaków najpopularniejszych odmian (Bintje, Fontane i Chalanger) w ciągu ostatniego miesiąca obniżyły się z 250 do 210 euro/t. Różnica między cenami uzyskiwanymi w sprzedaży na wolnym rynku (ok. 95 euro/t) jest nadal znacząca w porównaniu z ich poziomem wynikającym z zawartych wcześniej umów kontraktacyjnych (115-120 euro/t). Dla części producentów ziemniaków wciąż kusząca jest perspektywa uzyskiwania nadzwyczajnych zysków w latach nieurodzaju, muszą się jednak oni godzić ze stratami w latach wysokich plonów i zbiorów, gdy ceny wolnorynkowe spadają do kilkudziesięciu euro za tonę.

W Holandii spadek cen ziemniaków do przetwórstwa był mniejszy (o ok. 5%), a ich poziom jest nieco wyższy niż w Belgii. W ostatnim tygodniu lutego na giełdzie w Rotterdamie ziemniaki do przetwórstwa na frytki kosztowały 220-240 euro/t i były o 50-60% droższe niż w analogicznym okresie 2016 r. Ziemniaki konsumpcyjne z przeznaczeniem na eksport, w zależności od odmiany i jakości, wynosiły 200-270 euro/t i były o ok. 50% wyższe niż przed rokiem. Ceny ziemniaków na susze wahają się w przedziale 70-100 euro/t, a odpadowych ziemniaków na spasanie wynoszą 35-60 euro/t.

Jak informują eksperci IERiGŻ w raporcie we Francji ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego w ostatnim miesiącu obniżyły się o 7-8%, do 235-245 euro/t, ale jest to poziom blisko 2-krotnie wyższy niż przed rokiem. Ziemniaki jadalne najbardziej popularnych, tańszych odmian, w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania w końcu stycznia kosztowały od 305 do 370 EUR/t, w zależności od odmiany i asortymentu, były o 35 50% droższe niż przed rokiem. Ziemniaki typu premium (odmiany Agata, Charlotta i Various) w opakowaniach 2,5 i 12,5 kg podobnie jak przed miesiącem kosztowały od 580 do 750 EUR/t, tj. o ok. 20% więcej niż roku poprzednim i 2-krotnie więcej niż przed dwoma laty.

Na rynku niemieckim tendencje były nieco inne niż we Francji czy Belgii. Wzrosły ceny ziemniaków konsumpcyjnych, a bulwy przeznaczone do przetwórstwa spożywczego pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. Ceny ziemniaków jadalnych w końcu lutego wynosiły 195-205 euro/t i były o 23% wyższe niż przed rokiem. Ceny ziemniaków do przetwórstwa z przeznaczeniem na frytki i chipsy w Dolnej Saksonii wynosiły 185-225 EUR/t, wobec 140-150 euro/t w końcu lutego 2016 r. i zaledwie
30-40 euro/t dwa lata wcześniej (dotyczy ziemniaków w obrocie wolnorynkowym poza kontraktacją). W Bawarii ceny ziemniaków są o 5-10% wyższe. Wysokie ceny ziemniaków w bieżącym sezonie skłonią rolników w Europie Zachodniej do zwiększenia areału ich uprawy. Dotyczyć to będzie zwłaszcza ziemniaków do przetwórstwa spożywczego, gdyż przetwórcy systematycznie zwiększają swoje moce produkcyjne.

Problemem może jednak okazać się brak sadzeniaków, głównie w Belgi, Holandii, Francji i Niemczech. Producenci poszukują alternatywnych rozwiązań,takich jak stosowanie bardzo małych sadzeniaków, cięcie bulw, czy nawet sięganie po ziemniaki innego przeznaczenia. Może to jednak wpłynąć negatywnie na wysokość plonów i zbiorów, a w konsekwencji może przełożyć się na poziom cen. Odzwierciedleniem niedoborów sadzeniaków jest bardzo wysoki poziom ich cen, które na rynku belgijskim obecnie wynoszą ok. 1365 euro/t (odmiana Bintje), tj. o 150% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM