Radicchio, czyli cykoria włoska. Jak uprawiać to warzywo?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 listopada 2015 09:40

Radicchio, czyli cykoria włoska. Jak uprawiać to warzywo? Radicchio zdobywa uznanie dzięki intensywnie czerwonym zabarwieniu i oryginalnym pokroju/ fot. shutterstock.com

Radicchio zdobywa duże uznanie konsumentów dzięki intensywnie czerwonym zabarwieniu liści i oryginalnym pokroju, choć w sprzedaży można również spotkać odmiany o zielonej barwie. Warzywo to jest mocno popularne we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych.

Na rynku dostępna jest odmiana ‘Variegato di Castelfranco’ tworząca rozety liściowe w formie róży, o biało-kremowych, cętkowanych liściach. Dużą popularność zdobywa ‘Radicchio di Chioggia’ , która wyróżnia się kulistymi główkami, z bordowymi liśćmi i białymi nerwami. Natomiast nieco mniejszym uznaniem cieszy się odmiana ‘Cicoria Pan di Zuccherro’, o zielonych główkach.

Radichcio najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Pod plantacje najlepiej wybierać gleby przepuszczalne, zasobne w próchnicę (pH 6,5-7,0), o dużej pojemności wodnej. Uprawie nie sprzyjają wysokie temperatury i niedostatek wody – główki radicchio stają twarde i posiadają gorzki smak.

Nie zaleca się uprawy radicchio po warzywach – sałata, endywia, czy cykoria sałatowa – z uwagi na przynależność do tej samej grupy botanicznej. Nawozy mineralne należy stosować na podstawie aktualnych wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów (kg/ha) wynoszą 150-200 N, 50-100 P2O5, oraz 100-120 K2O.

Radicchio uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu, lub z rozsady – z przeznaczeniem na zbiór wiosenny i letni, a także jesienny. Siew nasion (w uprawie wiosennej) wykonuje się zwykle do połowy kwietnia. Natomiast rozsadę na miejsce stałe wysadza się po około 4-6 tygodniach od siewu - stosując rozstaw 30-40 x 20-30 cm.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cykorii włoskiej to nawadnianie plantacji, odchwaszczanie, nawożenie, oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Zabieg pędzenia przeprowadza się w przypadku uprawy odmian - ‘Radicchio di Treviso’ i ‘Radicchio di Verona’. W tym celu, główki umieszcza się w ciemności, przy temperaturze 16 st. C, aby uzyskać intensywnie czerwone zabarwienie liści.

Z uprawy radicchio można uzyskać plon główek wielkości 2-5 t/ha - w zależności od odmiany i sposobu uprawy. Maksymalny okres składowania główek wynosi 2-3 tygodnie, w temperaturze 0-1 st. C i wilgotności względnej powietrza 95 proc. Liście radicchio dzięki atrakcyjnej barwie liści stanowią komponent do zestawów sałatkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM