PARTNER SERWISU

Radicchio, czyli cykoria włoska. Jak uprawiać to warzywo?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 listopada 2015 09:40

Radicchio, czyli cykoria włoska. Jak uprawiać to warzywo? Radicchio zdobywa uznanie dzięki intensywnie czerwonym zabarwieniu i oryginalnym pokroju/ fot. shutterstock.com

Radicchio zdobywa duże uznanie konsumentów dzięki intensywnie czerwonym zabarwieniu liści i oryginalnym pokroju, choć w sprzedaży można również spotkać odmiany o zielonej barwie. Warzywo to jest mocno popularne we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych.

Na rynku dostępna jest odmiana ‘Variegato di Castelfranco’ tworząca rozety liściowe w formie róży, o biało-kremowych, cętkowanych liściach. Dużą popularność zdobywa ‘Radicchio di Chioggia’ , która wyróżnia się kulistymi główkami, z bordowymi liśćmi i białymi nerwami. Natomiast nieco mniejszym uznaniem cieszy się odmiana ‘Cicoria Pan di Zuccherro’, o zielonych główkach.

Radichcio najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Pod plantacje najlepiej wybierać gleby przepuszczalne, zasobne w próchnicę (pH 6,5-7,0), o dużej pojemności wodnej. Uprawie nie sprzyjają wysokie temperatury i niedostatek wody – główki radicchio stają twarde i posiadają gorzki smak.

Nie zaleca się uprawy radicchio po warzywach – sałata, endywia, czy cykoria sałatowa – z uwagi na przynależność do tej samej grupy botanicznej. Nawozy mineralne należy stosować na podstawie aktualnych wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów (kg/ha) wynoszą 150-200 N, 50-100 P2O5, oraz 100-120 K2O.

Radicchio uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu, lub z rozsady – z przeznaczeniem na zbiór wiosenny i letni, a także jesienny. Siew nasion (w uprawie wiosennej) wykonuje się zwykle do połowy kwietnia. Natomiast rozsadę na miejsce stałe wysadza się po około 4-6 tygodniach od siewu - stosując rozstaw 30-40 x 20-30 cm.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cykorii włoskiej to nawadnianie plantacji, odchwaszczanie, nawożenie, oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Zabieg pędzenia przeprowadza się w przypadku uprawy odmian - ‘Radicchio di Treviso’ i ‘Radicchio di Verona’. W tym celu, główki umieszcza się w ciemności, przy temperaturze 16 st. C, aby uzyskać intensywnie czerwone zabarwienie liści.

Z uprawy radicchio można uzyskać plon główek wielkości 2-5 t/ha - w zależności od odmiany i sposobu uprawy. Maksymalny okres składowania główek wynosi 2-3 tygodnie, w temperaturze 0-1 st. C i wilgotności względnej powietrza 95 proc. Liście radicchio dzięki atrakcyjnej barwie liści stanowią komponent do zestawów sałatkowych.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI