Przędziorki zagrożeniem dla uprawy papryki. Jak uniknąć pojawienia się tych roztoczy?

Autor: Wioleta Sobczak; www.sadyogrody.pl 21 sierpnia 2015 10:44

Przędziorki zagrożeniem dla uprawy papryki. Jak uniknąć pojawienia się tych roztoczy? Przędziorki są często występującymi szkodnikami w uprawach papryki/ fot. shutterstock

Bardzo często występującymi szkodnikami w uprawach papryki są przędziorki, mianowicie Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) oraz Przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus. Roztocza te pojawiają się na plantacji szczególnie w okresie wysokich temperatur począwszy od temp. ok. 25 stopni C oraz przy wilgotności względnej 30–40 proc. Proces rozwoju od jaja do dorosłego osobnika u przędziorków odbywa się przez cały okres wegetacji uprawianych roślin.

Roztocza te opanowują całą roślinę, zaś sztylecikowatymi narządami gębowymi nakłuwają komórki roślinne i wysysają znajdujące się w niej soki. Występowanie tego szkodnika charakteryzuje się pojawianiem się na liściach zaatakowanej rośliny ( żywiciela) drobnych jasnych plamek. Dalszy rozwój roztoczy powoduje zwiększenie powierzchni uszkodzeń, co wpływa znacząco na obniżenie jej układu odpornościowego.

Głównym miejscem bytowania przędziorków jest spodnia część liści. Na dolnej stronie blaszek liści papryki, u nasady ogonków liściowych, w rozwidleniach łodyg, a także przy zbyt późnym rozpoznaniu na wierzchołkach roślin szkodniki przędą gęstą pajęczynę. Przy bardzo licznym występowaniu szkodnika, mocno oprzędzone mogą zostać całe liście lub wierzchołki roślin. W wyniku obecności  Tetranychusa  dochodzi do deformacji młodych owoców oraz odbarwienia skórki  zarówno owoców w początkowej fazie rozwoju jak również na owocach będących już w początkowych fazach dojrzałości.

Producenci papryki chcąc uniknąć pojawienia się w ich uprawach tych roztoczy powinni stosować zabiegi profilaktyczne. Podstawowymi sposobami chroniącymi plantację w przyszłym sezonie przed wystąpieniem przędziorka jest usunięcie resztek roślin po zakończonym okresie produkcyjnym oraz odkażenie podłoża. Zabieg odkażania gleby najlepiej wykonać jesienią lub wczesną wiosną. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż przędziorki można przenieść na uprawę ( z zaatakowanej plantacji) za pomocą sprzętu ogrodniczego, a nawet poprzez ubrania , stad też zalecany jest również zabieg odkażania maszyn i narzędzi ogrodniczych, przy wykorzystywaniu ich w różnych tunelach foliowych.

Po zaobserwowaniu obecności szkodnika na roślinach należy niezwłocznie zastosować opryskiwanie roślin w celu zniszczenia ognisk roztocza. Przędziorki w większości przypadków występują "placowo", żerując przez dłuższy okres tylko na kilkunastu sąsiadujących ze sobą roślinach. Stąd  też, zabiegi zwalczania można początkowo ograniczyć do porażonych miejsc.

Za próg zagrożenia wystąpieniem na plantacji papryki masowo tego szkodnika uważa się pojawienie 2 liści z objawami żerowania na 10 m2 powierzchni uprawy. Wybierając środki do zwalczania tych roztoczy należy dostosować ich rodzaj, do fazy rozwoju w jakiej się obecnie znajdują. Zalecane jest stosowanie zamiennie różnych środków ochrony roślin w celu wyeliminowania szkodników znajdujących się w różnym stadium rozwoju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM