Przechowywanie selerów - jakie warunki decydują o trwałości handlowej?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 listopada 2015 10:04

Przechowywanie selerów - jakie warunki decydują o trwałości handlowej? Zdolność przechowalnicza selerów korzeniowych jest uwarunkowana terminem zbioru/ fot. shutterstock.com

Zbiór selerów korzeniowych przeznaczonych do dłuższego przechowywania zwykle przeprowadza się w październiku, bądź w listopadzie. Oznaką dojrzałości zbiorczej selerów jest zmiana wybarwienia liści, jak również organów spichrzowych, a także odpowiednia ich wielkość i kształt.

Zdolność przechowalnicza selerów uwarunkowana jest właściwym terminem zbioru. Okresu tego nie należy opóźniać, bowiem przemarznięte selery na ogół gorzej się przechowują. Nieodpowiedni również jest zbyt wczesny zbiór – zgrubienia są słabiej wykształcone. Do przechowywania należy przeznaczać kuliste, średniej wielkości selery, o twardym i zwartym miąższu, bez pustych przestrzeni.

Do przechowywania polecane są odmiany - 'Cisko', 'Albin', 'Diamant', 'Edward', 'Zagłoba', a także 'Neon'. Korzenie selera powinny charakteryzować się odpowiednią zdrowotnością oraz brakiem uszkodzeń mechanicznych. Straty podczas przechowywania mogą być wynikiem chorób, tj. zgnilizna twardzikowa, czy szara pleśń, zaś ze szkodników największe zagrożenie dla stanowi niszczyk zjadliwy.

Selery korzeniowe w zależności od odmiany można przechowywać w chłodniach przez okres 6-7 miesięcy. Podczas cały składowania należy zachować optymalne warunki, czyli temperaturę na poziomie 0-1 st. C i wilgotność względną powietrza w przedziale 95-98 proc. Spadek wilgotności może spowodować nadmierną transpirację, co przyczynia się do rozwoju patogenów.

Obecnie producenci warzyw decydują się na przechowywanie selerów w warunkach kontrolowanej atmosfery. Optymalny skład gazowy w KA wynosi 5 proc. CO2 i 3 proc. O2. Dzięki takim warunkom można wydłużyć okres składowania korzeni. W pomieszczeniach przechowalniczych selery można przechowywać luzem (z aktywną wentylacją), bądź w skrzyniopaletach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM