Produkcja ziół w Polsce stale rośnie

Autor: Gazeta Wyborcza 05 maja 2017 11:29

Produkcja ziół w Polsce stale rośnie fot. shutterstock

Szczypior, koperek, natka pietruszki i bazylia to "zioła", które najczęściej kupuje ok. 88 proc. Polaków – twierdzi właściciel największej w Polsce firmy produkującej te sprzedawane w doniczkach – informuje Gazeta Wyborcza.

Wojciech Kozłowski, współwłaściciel firmy Baziółka, która notuje obroty w wys. 40 mln zł rocznie, zatrudnia ponad 70 osób i produkuje prawie 200 tys. doniczek ziół tygodniowo", podkreśla w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że szczypioru, pietruszki i koperki nie sposób uznać za zioła w tradycyjnym rozumieniu.

Najbardziej popularne w Polsce są bazylia, mięta i kolendra, Polacy są też "mięciarzami", bo miętę dodajemy prawie do wszystkiego: do mięs, sałatek, deserów i napojów.

Kozłowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreślił, że dla rynku ziół przełomem okazał się rok 2004 i wejście Polski do Unii Europejskiej. Wówczas Polacy zaczęli masowo podróżować po Unii, zobaczyli zioła na tamtejszym rynku, w sklepach i w restauracjach. Od 2005 roku nasza produkcja stale rośnie, bo rośnie krąg odbiorców.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM