Produkcja pomidorów w Polsce może być niższa o 18 proc. w 2017 r.

Autor: BGŻ BNP Paribas 11 kwietnia 2017 12:40

Produkcja pomidorów w Polsce może być niższa o 18 proc. w 2017 r. fot. shutterstock

Jak podaje portal Foodnews, według prognoz World Processing Tomato Council (WPTC) produkcja pomidorów w Polsce w 2017 r. będzie o 18 proc. niższa w relacji rocznej i ukształtuje się na poziomie 180 tys. t, wobec 220 tys. t w roku ubiegłym - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas.

- Eksperci WPTC oczekują natomiast wyższych zbiorów pomidorów w Hiszpanii, która jest ich głównym dostawcą na rynek unijny. W bieżącym roku produkcja w tym kraju prognozowana jest na 3200 tys. t, wobec 2950 tys. t w poprzednim roku, co oznacza 8-procentowy wzrost. Jeśli prognozy te okażą się trafne, to tegoroczne zbiory pomidorów w Hiszpanii będą najwyższe od pięciu lat. Wysoka podaż hiszpańskich pomidorów będzie oddziaływać w kierunku spadku cen tych warzyw na rynku europejskim - tłumaczy. 

Magdalena Kowalewska przyznaje, że wyższych zbiorów pomidorów można spodziewać się również w Grecji (+9 proc.), natomiast we Włoszech oczekiwany jest 3-procentowy spadek produkcji tych warzyw.

- Jak wynika z danych Komisji Europejskiej przeciętnie za kilogram pomidorów w Unii Europejskiej w marcu 2017 r. płacono 1,24 EUR, czyli o 23 proc. więcej niż przeciętnie w tym samym okresie w ostatnich pięciu latach. Średnia cena hiszpańskich pomidorów wynosiła 0,85 EUR/kg, a włoskich - 1,5 EUR/kg, czyli odpowiednio o 12 i 65 proc. więcej niż średnio w ostatnich 5 latach - mówi. 

Wg danych MRiRW ceny skupu pomidorów szklarniowych w Polsce w ostatnim tygodniu marca 2017 r. wynosiły 10,00 PLN/kg, czyli ukształtowały się na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie poprzedniego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM