Producentów brokułów embargo mocno nie dotyka

Autor: www.portalspozywczy.pl 04 grudnia 2014 10:19

Producentów brokułów embargo mocno nie dotyka Producenci brokułów nie powinni mocno ucierpieć z powodu embarga

Z danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa wynika, że eksport kalafiorów i brokułów w 2013 r. wyniósł 25,5 tys. ton, a jego wartość ok. 9 mln euro, z czego do Rosji wysłano 4 tys. ton (o wartości ok. 1,43 mln euro). Ponadto, jak podaje Fundacja, znaczna ilość warzyw kapustnych w 2013 roku trafiła do państw unijnych. Z roku na rok traci na znaczeniu eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, do których należy również Rosja. Istnieje więc szansa, że eksporterzy zielonego warzywa zdołają powetować część strat dzięki rosnącej konsumpcji brokułów w Europie Zachodniej.

Analitycy rynku nie są jednomyślni w uzasadnieniu wzrostu konsumpcji brokułów na Zachodzie, ale w bogatszych krajach Unii Europejskiej coraz więcej mówi się o badaniach naukowych potwierdzających prozdrowotne właściwości tzw. warzyw krzyżowych. Zawierają one sulforafan (najwięcej właśnie brokuły), który wykazuje nie tylko działanie profilaktyczne w przypadku niektórych chorób nowotworowych, ale wręcz - lecznicze.

Dietetycy z kolei ubolewają nad niską świadomością polskich konsumentów, którzy zbyt rzadko włączają brokuły do jadłospisów. Promocja spożycia brokułów będzie jednym z tematów poruszanych w trakcie „Broccoli Consumption Conference", która dotąd odbywała się w Hiszpanii, ale w tym roku 2-dniowe wydarzenie zawita do podwarszawskiego Serocka. Organizatorzy planują zaprosić do udziału w panelach dyskusyjnych m.in. przedstawicieli organizacji rządowych (w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Instytutu Żywności i Żywienia czy Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego), fundacji promujących zdrowe odżywianie, dietetyków, producentów i sprzedawców artykułów spożywczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM