Producenci szparagów szykują się na kolejny udany sezon

Autor: Puls Biznesu 17 kwietnia 2018 13:50

Producenci szparagów szykują się na kolejny udany sezon fot. shutterstock

Ile szparagów zbieranych jest co roku w Polsce — dokładnie nie wiadomo. Polski Związek Producentów Szparaga (PZPS) mówi o kilku tysiącach ton i ciągłym wzroście - podaje Puls Biznesu.

— Wielokrotnie próbowaliśmy to wyliczyć, ale to niemożliwe. Wciąż przybywa producentów, również z zagranicy, i urywają się telefony od klientów. Branża na pewno się rozwija, a popyt — poza krótkim momentem wysypu w szczycie sezonu — jest wyższy niż podaż — twierdzi Marian Jakobsze, szef PZPS i plantator.

Paweł Kraciński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że kiedyś produkcja w Polsce rosła, bo można ją było sprzedać w Europie Zachodniej. Teraz wzrasta krajowe spożycie i to jest główny czynnik wpływający na rozwój produkcji. Szparagi kojarzą się Polakom z luksusem, więc wraz ze wzrostem zamożności kupują ich coraz więcej. Dziś sprowadza się również szparagi z krajów południowych, aby zapewnić ich dostępność już wczesną wiosną.

Marian Jakobsze podkreśla, że za chwilę pojawią się szparagi hiszpańskie, a nasze powinny być dostępne za kilka dni. - Szykujemy się na kolejny udany sezon. Krajowe spożycie nie tylko rośnie, ale też ewoluuje jakościowo — ze szparagów białych odbiorcy przestawiają się na zielone i zwracają coraz większą uwagę na jakość warzyw — zapewnia.

Czytaj więcej w Pulsie Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM