Producenci pieczarek utrzymali eksport na stałym poziomie - mimo embarga

$data.author.description Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl 04 lutego 2015 15:41

Producenci pieczarek utrzymali eksport na stałym poziomie - mimo embarga fot. shutterstock.com

- Rosja była głównym odbiorcom polskich pieczarek. Mimo embarga, polska branża pieczarkarska utrzymała eksport na stałym poziomie - powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl, Krystian Szudyga, prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych.

Krystian Szudyga podkreśla, że rok 2014 okazał się bardzo trudny i zaskakujący dla polskich producentów pieczarek, które zostały objęte rosyjskim embargiem. - Rosja była największym i głównym odbiorcom produkowanych w Polsce pieczarek. Ponadto, eksport na tamten rynek stale rósł. Z tego powodu postało na wschodzie kraju duże centrum uprawowe w rejonie Siedlce - Łosice - mówi Krystian Szudyga.

Zaznacza, że Rosja nie może nigdzie indziej kupić tak dobrych pieczarek, jak tylko w Polsce.

- W tej nowej sytuacji bardzo pomogły nam firmy rosyjskie - importerzy naszych grzybów oraz przedsiębiorstwa z Białorusi. Pewna część polskich grzybów uprawnych trafiła i trafia do Rosji za pośrednictwem białoruskim - mówi prezes Szudyga.

Z drugiej strony, polska branża pieczarkowa bardzo intensywnie i z powodzeniem poszukiwała nowych rynków. Udało się istotnie zwiększyć sprzedaż pieczarek do naszych południowych sąsiadów - do Czech i na Słowację. Ponadto, duże ilości sprzedano do Włoch i Hiszpanii, również do Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Skandynawii.

- Dzięki tym wszystkim działaniom eksport pieczarek w 2014 roku był na poziomie roku 2013. Nie udało się osiągnąć wzrostu, ale udało się zrekompensować embargo, które było dla naszej branży prawdziwym zaskoczeniem - mówi Krystian Szudyga.

Niestety odbyło się to kosztem ceny, które spadły o ok. 10 proc.

Czytaj więcej w serwisie www.portalspozywczy.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM