Producenci i przetwórcy owoców i warzyw powinni zacząć współpracować

Autor: www.sadyogrody.pl 14 stycznia 2015 09:02

Producenci i przetwórcy owoców i warzyw powinni zacząć współpracować dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Interesy producentów rolnych z przetwórcami wydają się być nie do pogodzenia. Czy można coś zrobić, żeby skojarzyć i pogodzić potrzeby tych dwóch grup? - Gdyby producenci owoców i warzyw i przetwórcy potrafili się porozumieć byłoby dużo prościej obu stronom funkcjonować na tym trudnym i nieprzewidywalnym rynku - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jednak aby osiągnąć porozumienie musi być wola obu stron - zarówno producentów jak i przetwórców.

- Strony powinny pomyśleć o zawarciu wiążących umów, które zabezpieczałyby interesy zarówno producentów jaki  przetwórców. Umowy wieloletnie czy jednoroczne zawierane między producentami rolnymi a przetwórcami to bardzo trudna sprawa, zwłaszcza, że powinny być w nich zawarte cenowe kryteria. Do tego w takich umowach należałoby wziąć pod uwagę konsekwencje wynikające ze zmienności rynku światowego i podzielić ryzyko z tego wynikające między obie strony umowy - wylicza Bożena Nosecka.

Jej zdaniem producenci i przetwórcy powinni nastawić się na wspólne budowanie konkurencyjności i spróbować rozłożyć ryzyko cenowe między siebie.

 - W warzywach mamy wiele przykładów poprawnej współpracy producentów z przetwórcami opartej na umowach kontraktacyjnych. Jednak na rynku warzyw jest łatwiej niż w owocach, gdyż ceny warzyw nie zmieniają się tak często jak owoców i koniunktura rynkowa jest bardziej stabilna. W owocach, przy ogromnej zmienności cen, zawarcie umów, byłoby trudniejsze, ale można to zrobić . Do tego potrzebne jest wola i zaufanie obu stron - dodaje.

Jednak mimo podejmowania wielu prób nie udaje się to na większą skalę od wielu lat 

- Prawda jest taka, że tego typu umowy są dobre na czas kiedy sytuacja rynkowa jest w miarę stabilna, w sytuacjach ekstremalnych często górę biorą emocje i dbałość o własny interes - mówi Bożena Nosecka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM