Problemy producentów pomidorów. Zyski są coraz mniejsze, a koszty wysokie

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 03 kwietnia 2017 11:03

Problemy producentów pomidorów. Zyski są coraz mniejsze, a koszty wysokie fot. shutterstock

Mniejszy eksport ketchupu, większy import koncentratu i lepsze plony pomidorów spowodowały, że o minionym roku polscy rolnicy wolą zapomnieć - informuje strefaagro.pl.

- Od kilku lat zysk z uprawy pomidorów jest coraz mniejszy - mówi Zbigniew Waligóra, prowadzący w Koszanowie (pow. kościański, woj. wielkopolskie) rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się uprawą wielkoowocowych pomidorów szklarniowych. Powstała ono w 1974 roku, początkowo gospodarstwo funkcjonowało na 0,25 ha. - Obecnie szklarnie zajmują około 3 hektary - dodaje Zbigniew Waligóra. - Uprawę pomidorów w gospodarstwie zapoczątkowali moi rodzice. Kiedyś ten rodzaj produkcji przynosił duży zysk. Dziś przychody są na poziomie, który nie zmienia się od kilku lat, za to wzrosły koszty produkcji. 

Podobnie uważa Paweł Karpiński, który w Żurominie (na Mazowszu) prowadzi gospodarstwo ogrodnicze (szklarnie zajmują 3,5 ha): - W ostatnich latach opłacalność produkcji pomidorów była kiepska.

Dr Jacek Dyśko z Pracowni Uprawy Warzyw w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach twierdzi, że chociaż Polska posiada niezbyt korzystne warunki klimatyczne do uprawy pomidorów (temperatura, światło), jest ich poważnym producentem:  - Jeśli chodzi o produkcję szklarniową mamy w tej części Europy największą produkcję pomidorów. Wszyscy nasi sąsiedzi posiadają  mniejszą od nas produkcję. 

Podkreśla jednak, że ze względu na gorsze warunki klimatyczne produkcja pomidorów w Polsce jest rzeczywiście droga.

- Trudności ze sprzedażą pomidorów na rynek wschodni powodują, że ceny na pomidory nie rosną od kilku lat - twierdzi dr Jacek Dyśko z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Inne rynki są zdecydowanie trudniejsze dla naszej produkcji. Przy rosnących kosztach należy również dążyć do wzrostu plonu pomidorów, aby z upraw bezglebowych uzyskiwać plon na poziomie około 70 kg/m2, teraz dobrzy producenci osiągają plon na poziomie 60 kg/m2.

Więcej w strefieagro.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM