Prezes Pieczarki Centrum: Rosyjskie embargo wytworzyło polsko-polską konkurencję (galeria zdjęć)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 lipca 2015 15:34

Embargo rosyjskie na owoce i warzywa zachwiało również rynkiem grzybów. - Zamknięcie tego rynku wywołało konkurencję pomiędzy firmami w Polsce. Te grupy producenckie, które sprzedawały grzyby częściowo również do Rosji, teraz proponują towar w niższych cenach na Zachodzie. Takie działania wytworzyły konkurencję polsko-polską, która jak wszyscy wiemy nie działa korzystnie dla dobra wspólnego. Jednym rozwiązaniem w tej chwili jest integracja grup w konsorcja – mówił Dariusz Wychowałek, prezes Pieczarki Centrum podczas wyjazdu studyjnego dziennikarzy organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwsze plany powstania grupy producentów sięgają 2008 roku. – Wtedy, podczas szalejącego kryzysu związanego ze sprzedażą grzybów, 7 producentów zaczęło zastanawiać się co zrobić dalej, by móc dystrybuować swoje grzyby bezpośrednio do odbiorców. Właśnie wtedy powstał pomysł by zintegrować się w jedną grupę, aby ułatwić sobie sprzedaż pieczarek i boczniaków na rynki zagraniczne. Było to bez wątpienia impulsem do powstania „Pieczarki Centrum”  – mówił Dariusz Wychowałek.

Spółka „Pieczarka Centrum” jako grupa producentów powstała w 2009 r. Dzisiaj zrzesza 7 producentów grzybów (pieczarek i boczniaków) z centralnej Polski a jej siedziba znajduje się w małej miejscowości Zawada leżącej tuż obok Tomaszowa Mazowieckiego.

W Polce działa 26 takich grup, w związku z czym konkurencja jest duża. – Aby obniżyć koszty produkcji, dwa lata temu podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu produkcji własnych opakowań na grzyby. Dzisiaj jesteśmy producentem opakowań na własne potrzeby, zarówno 3 kg skrzynek plastikowych jak i opakowań tekturowych. Tym samym udało nam się zmniejszyć koszt wytworzenia towaru – skomentował Dariusz Wychowałek.

Grupa posiada nowoczesny obiekt, duży magazyn, sortownię, pakowalnię. - Kupiliśmy maszyny, urządzenia i narzędzie do zbioru grzybów. Jednak to wszystko nie udałoby się gdyby nie pomoc unijna. Do zaplanowanych przez grupę inwestycji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji dołożyła prawie 20 mln zł – dodał.

Polska stała się głównym producentem grzybów w Europie. – W tej chwili zajmujemy pierwsze miejsce z produkcją 330 tys. ton grzybów rocznie. Cała Europa konsumuje w tej chwili w granicach miliona ton z czego wynika, że Polska zaspakaja 30 proc. zapotrzebowania rocznego grzybów w Europie. Bez wątpienia staliśmy się znaczącym graczem jeśli chodzi o rynek grzybów – przyznał.

Jak mówił Dariusz Wychowałek, obecnie grupa oferuje pieczarki białe i brązowe, różnych wielkości oraz boczniaka. - W sumie jest to 25 asortymentów a uprawa pieczarek zajmuje aż 28 tys. metrów kwadratowych – mówił Wychowałek.

Jednak na różnych rynkach są różne wymagania. – Klient w dzisiejszych czasach jest bardzo wymagający. Właśnie dlatego musimy zwiększać wolumen sprzedawanych grzybów. Różnią się one przede wszystkim wagą, wyglądem, sposobem pakowania. Zaczynaliśmy od 2 tys. ton w 2008 roku zaś na koniec 2014 roku sprzedawaliśmy 7 tys. ton grzybów rocznie. Wzrost jest niemal trzykrotny co wiąże się z rozwojem infrastruktury, bazy klientów – skomentował prezes „Pieczarki Centrum”.

- Nasze produkty docierają do Francji, Anglii, Niemiec, Grecji, Norwegii. Rynek rosyjski również zaopatrywał się w nasze grzyby, jednak embargo które zostało nałożone na owoce i warzywa spowodowało zamknięcie tego kanału dystrybucji. Sprzedawaliśmy tam około 60 tys. ton grzybów rocznie – przyznał.

Prawie 95 proc. całej produkcji jest eksportowana. - Dotychczas współpracowaliśmy bardzo mocno z Grecją, która jako duży kraj była bardzo dobrym odbiorcą. W tym kraju tygodniowo konsumuje się około 11 tirów grzybów, z czego my wysyłaliśmy tam 6 tirów. Zajmowaliśmy 60 proc. greckiego rynku. W tej chwili z powodu napiętej sytuacji w Grecji czekamy na rozwiązanie tej sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o płatności. Musieliśmy nieco zredukować eksport grzybów – mówił Wychowałek.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM